Rekuperacja w domu szkieletowym

0
951
Rekuperacja w domu szkieletowym

Rekuperacja to nic innego jak mechaniczna wentylacja obliczona na odzyskanie ciepła. Tradycyjna wentylacja oparta jest na ciągu powietrza w kominach, jednak ma takie wady jak oziębianie domu i brak wpływu na wilgoć wewnątrz budynku. Natomiast rekuperacja to wykorzystanie ciągu, który jest wytworzony mechanicznie. Odpowiada za to urządzenie zwane rekuperatorem. Takie rozwiązanie występuje w tak zwanych domach pasywnych.

Jak działa rekuperacja w domu energooszczędnym?

Rekuperator to urządzenie, które transportuje powietrze w dwóch kierunkach: z domu na zewnątrz i odwrotnie. Jednak w rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, który mówiąc najprościej, pobiera ciepło z powietrza wychodzącego z domu i oddaje je do chłodnego strumienia, które zmierza do wewnątrz. Z tego wynika, że ciepłe i brudne powietrze uchodzące oddzielnym kanalikiem z domu, zostawia swoją temperaturę w wymienniku, skąd przejęte jest z powrotem przez zimne nawiewane powietrze.

Takie rozwiązanie często występuje w domach szkieletowych. – Są one zazwyczaj budowane w ten sposób, że tworzą zwartą bryłę. Dodatkowo ich ściany ocieplone są warstwą izolacyjną o zadowalającym współczynniku przenikalności cieplnej. Takie i inne cechy tych domów, przemawiają za tym, żeby nadać im status domów energooszczędnych – informuje ekspert z firmy ITS, która zajmuje się budowa domów o szkieletowej, drewnianej konstrukcji.

Rekuperacja w domu szkieletowym ma rację bytu tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Jedne z nich dotyczą takich metod budowania, które ograniczają straty ciepła. Najważniejszą w tym przypadku jest efektywna izolacja termiczna, która musi posiadać odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła. Domy szkieletowe przeważnie mają mało skomplikowaną bryłę z niewielką ilością wewnętrznych przegród. Ten fakt, wraz z odpowiednią warstwą izolacyjną pozwala na optymalną energooszczędność, dodatkowo popartą rekuperacją.

Akumulacja ciepła w domu szkieletowym

Domy szkieletowe są lekkie, co oznacza małą zdolność akumulacji ciepła. Jednocześnie taki budynek bardzo szybko się nagrzewa, co jest argumentem za zastosowaniem rekuperacji. Żeby jednak ta wymiana cieplna byłą skuteczna, należy dostosować do niej poziom szczelności. To już nie tylko specjalnie ocieplane ściany, ale również dobrej jakości otwory drzwiowe i okienne.

Domy szkieletowe mogą mieć również cechy budynków zeroenergetycznych. Wszystko zależy od rodzaju przegród, współczynnika przenikalności płyt izolacyjnych oraz od szczelności okien i drzwi. Z tego wynika, że odpowiednio dopasowany system grzewczy i wentylacyjny wsparty procesem rekuperacji, będzie wyjątkowo korzystny finansowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here