Kuchnie na wymiar w Warszawie – projektowanie

0
855
kuchnie na wymiar

Kuchnia to serce domu – z pewnością niejedna osoba podzieli to zdanie. To tutaj przyrządzamy posiłki dla domowników, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Aby takim pomieszczeniem jednak była trzeba ją dobrze zaplanować. Aranżacja kuchni to nie tylko dobór frontów zabudowy kuchennej czy blatu. Przede wszystkim liczy się ergonomia. Mimo to estetyka też jest ważna, to ona odpowiada za to, że nie tylko wygodnie spędzamy tam czas, ale również miło.

Z jakiego powodu meble na wymiar?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble kuchenne można kupić gotowe jako całościowy aneks, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zamówić zabudowę kuchenną na wymiar. Pierwsza propozycja sprawdzi się tylko w przypadku kawalerek na wynajem. Miejsca roboczego jest bowiem bardzo mało, a jakość nie zachwyca. Jedyne co tutaj jest na plus to cena takiej zabudowy kuchennej i szybkość dostawy oraz montażu. Jeśli się myśli o kuchni prywatnej słuszniejszym rozwiązaniem jest już druga opcja. Możemy tutaj bardziej operować doborem szafek i barw czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednak nie jest bez wad. Musimy wybierać z podanych wymiarów szafek, często więc pozostaje pusta przestrzeń w kuchni parudziesięciu centymetrów. Co na przykład w niewielkiej kuchni robi sporą różnicę. Ponadto wybór szafek jest ograniczony, dlatego zazwyczaj kończy się na dobieraniu AGD pod szafki, zamiast szafek pod AGD. To rodzi następne problemy. Jakość takiej zabudowy kuchennej również pozostawia dużo do życzenia. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i tu warto się rozejrzeć, gdyż producentów mebli kuchennych na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy wymarzoną kuchnię.

Dlaczego więc warto zdecydować się na kuchnię na wymiar?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dostosowane do jej wielkości. Nie musimy mieć idealnie kwadratowej kuchni, a jej wymiary nie muszą być powiedzmy wielokrotnością dziesiątki. Producent mebli na wymiar dopasuje nam ją co do milimetra.

Kontrola nad wielkością i sposobem ustawieni wszystkich elementów. Możliwość dobrania rozmiarów wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Jest wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dobrać szafkę typu cargo lub dołożyć tam półki.

Zabudowanie sprzętów AGD

Wybierając zabudowę kuchenną na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko standardowo lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można stworzyć specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której będziemy przechowywali ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest zdecydowanie więcej. Wygląd tych sprzętów często zakłóca spójność estetyczną kuchni. Przechowując je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i doskonały minimalizm wnętrza. Dodatkowo warto podkreślić, że, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej zmagań z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość mebli

Kuchnie na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam kuchnię na wymiar bierze pod uwagę nie tylko metraż, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność danych szafek czy szuflad. Decyduje się wówczas na przykład o największym dopuszczalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą użyte prowadnice, a w efekcie ich trwałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych wymagań. Bez znaczenia jest to, czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dopasowany do naszego gustu. Kuchnia na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Dobór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy decydować się na szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można stworzyć spójność całego domu czy mieszkania.

Dobór materiałów

Pod uwagę brana jest nie tylko kolorystyka, ale i materiał. Można wybrać meble kuchenne z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Wybiera się materiał blatu kuchennego. Marmur, granit, ewentualnie drewno lub płyta MDF. W kuchniach w stylu rystykalnym na wymiar blat wykonuje się najczęściej z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -meble kuchenne na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Cena kuchni na wymiar – od czego zależy?

Na cenę kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Ważny jest także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto zdecydować się na wytrzymałe materiały. Szczególnie nie ma co oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią mebli kuchennych, tu też warto postawić na jakość. W dalszej kolejności liczą się korpusy – to one podtrzymują cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie ma co iść w najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam kuchnia na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy dopłacić więcej, a za co niekoniecznie.

Profesjonalni projektanci wnętrz

Jeśli decyzja padła na meble kuchenne na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się zagadnienie czy zlecić czy wykonać samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i chęć poświęcenia czasu, by przyswoić najważniejsze zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego planu. W internecie jest sporo bezpłatnych programów, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają dużo ograniczeń. Zamówienie projektu na pewno jest łatwiejsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalności. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie odwzorowuję naszą zabudowę kuchenną. Dobry architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również funkcjonalność czy metodykę meblową. Często może zaproponować rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Jeśli zlecić projekt zabudowy meblowej na wymiar to komu? Czym różni się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co widać od razu, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim rozróżnia je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, wykona nie tylko projekt wizualny, lecz wykona również projekt wszystkich przyłączy. W komplecie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie zrobi nam rozplanowania instalacji, jednak posiada on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię ułożenia mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie mebli na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent zabudowy kuchennej na wymiar proponuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całościowy koszt. Warto się zorientować jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie posiada żadnych dyplomów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym zagadnieniem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady projektowania kuchni

Projektując samemu zabudowę meblową na wymiar lub korzystając z wskazówek osób współpracujących z firmą wykonującą meble kuchenne na wymiar trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.

Lokalizacja kuchni

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do gruntownej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej lokację. Biorąc pod uwagę kierunki świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Lokalizacja kuchni blisko wejścia do domu, skraca trasę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej kawie powita nas słońce.

Wielkość kuchni

Jeśli zabudowa kuchenna na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli obok znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni planujemy umieścić stół. Wtedy pojawia się pytanie -jak duży. Czyli jak duża jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być najważniejszym pomieszczeniem w domu, czy tylko miejscem do gotowania.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się pięć stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii radzi zachowanie danej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również najpopularniejszym układom kuchennym. Do najpopularniejszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Kilka słów na koniec

Warto więc wybierając zabudowę kuchenną na wymiar zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jest to oczywiście więcej pracy, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów kuchni jest obecnie bardzo duży, spokojnie więc można znaleźć kogoś kto zrobi nam kuchnię na wymiar w przystępnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here