Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym to bardzo dobry sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzania domu zimą oraz chłodzenia latem, a przy okazji możliwość na obniżenie rachunków za energię. Sprawdź koniecznie ten wpis, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, ich podziale, korzyściach i cenie montażu.
Pompy ciepła – instalator Szczecin
Pompy ciepła możemy podzielić na dwie główne kategorie. Do pierwszej zaliczają się gruntowe pompy ciepła, które mają zdecydowanie najwyższą wydajność energetyczną, co pozwala w pełni zaspokoić zapotrzebowanie domu na ciepło. Druga grupa to powietrzne pompy ciepła, których zaletą jest brak konieczności wykonania wymiennika gruntowego.
Gruntowa pompa ciepła
Gruntowe pompy ciepła wykorzystują pionowe lub poziome kolektory, które pobierają ciepło z gruntu. Wybór gruntowej pompy ciepła wiąże się więc z wykonaniem kilku odwiertów oraz przeprowadzeniem prac ziemnych. Dużą zaletą gruntowych pomp ciepła jest czerpanie energii z ziemi, gdzie bez względu na porę roku panują w miarę stabilne temperatury, co przekłada się na brak spadku efektywności w zimniejsze dni. Temperatury kilka metrów poniżej linii gruntu zapewniają stały dopływ energii do ogrzania domu nawet w najchłodniejsze zimowe dni. W przypadku gruntowych pomp ciepła warto wspomnieć, że możemy wykorzystać je również do chłodzenia pomieszczeni w gorące wakacyjne dni. Temperatura pod ziemią, nawet w najcieplejsze letnie dni jest nawet o kilkadziesiąt stopni niższa niż ta na powierzchni ziemi. Stąd też gruntowe pompy ciepła znakomicie sprawdzają się zarówno do grzania, jak i chłodzenia domu, obniżając koszty energii zużywanej przez tradycyjne systemy grzewcze i klimatyzacje.
Powietrzna pompa ciepła – wady i zalety
Montaż powietrznej pompy ciepła jest bardzo często wybierany przez inwestorów, którzy nie mają możliwości wykonania gruntowego wymiennika ciepła, lub jego koszt jest zbyt wysoki. W przypadku powietrznej pompy ciepła nie musimy wykonywać praktycznie żadnych odwiertów, a jedyne prace ziemne, jakie mogą być potrzebne to ewentualne poprowadzenie rur pod ziemią. Powietrzne pompy ciepła są obecnie produkowane w dwóch wariantach split i monoblok. Pompa ciepła monoblok to jednoczęściowe urządzenie, które możemy zamontować w domu lub poza domem. Natomiast pompa ciepła typu split jest urządzeniem dwuczęściowym, gdzie część z wentylatorem montujemy poza domem.
W przypadku wyboru powietrznej pompy ciepła bardzo ważny jest rodzaj i hałas emitowany przez wentylator. Najnowsze modele takich producentów powietrznych pomp ciepła Buderus i Nibe, oferują urządzenia o bardzo niskim poziomie emitowanego hałasu.
Wydajność pompy ciepła w niskiej temperaturze – różnica między gruntową i powietrzną pompą ciepła
W zależności od klimatu, różnica w efektywności powietrznej pompy ciepła może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa niż w przypadku gruntowej pompy ciepła. Różnica w efektywności wynika z rodzaju nośnika energii, gdzie w przypadku powietrznych pomp ciepła jest niż głównie para wodna znajdująca się w powietrzu. Im zimniejsze powietrze, tym mniej w nim pary wodnej, a co za tym idzie również niższa efektywność samego urządzenia. Zastosowanie nowoczesnych pomp ciepła
Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego
W zależności od powierzchni domu, klimatu i indywidualnych uwarunkowań możemy wybrać między gruntową i powietrzną pompą ciepła. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości wykonania odwiertu, który jest niezbędny w przypadku gruntowych pomp ciepła, zostaje na możliwość skorzystanie z powietrznej pompy ciepła typu split lub monoblok. Przy wyborze pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na możliwość montażu przez autoryzowany zespół instalatorów. Pod pojęciem prac instalacyjnych należy rozumieć nie tylko sam montaż pompy ciepła, ale również dopasowanie całej instalacji grzewczej, w tym grzejników do indywidualnych wymagań domu. Własnoręczne kompletowanie systemu z wykorzystaniem pompy ciepła może okazać się inwestycją o niskim współczynniku efektywności, a co za tym idzie wydłużonym czasie zwrotu z inwestycji. Jeśli chcesz wybrać pompy ciepła Buderus lub Nibe, sprawdź koniecznie ofertę firmy Twój-Instalator ze Szczecina.