Jak usunąć glazurę i terakotę ze ściany?

0
886
Jak usunąć glazurę i terakotę ze ściany?

Pojęcie „generalnego remontu” często kojarzy się z okresem stresów, niepokojów i nerwów. Negatywne emocje zazwyczaj spowodowane są rosnącymi, wykraczającymi poza ustalony budżet kosztami, a także nieznajomością prostych, przyspieszających pracę technik. Bywa również tak, że obie te przyczyny są ze sobą powiązane, a wystarczy tylko kilka „sztuczek” lub doświadczona firma remontowa, aby rozwiązać problem.

Odświeżenie pokoju, całego mieszkania czy nawet domu jednorodzinnego nie musi być tożsame z obniżonym samopoczuciem. Wiele zależy od podejścia i wiedzy osób, które zamierzają podjąć się wspomnianego przedsięwzięcia. Prace remontowe obejmują między innymi zrywanie glazury lub terakoty, co często jest określane jako niewdzięczne i trudne zadanie. Niechęć czy lęk związane z realizacją jakiejś czynności ma jednak swoje źródło w nieświadomości tego, w jaki sposób powinna ona przebiegać, dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z charakterystyką podobnej procedury.

Skuwanie płytek 

Do zdjęcia glazury bądź terakoty konieczne jest odpowiednie oprzyrządowanie. W zależności od wybranej metody – zautomatyzowanej lub manualnej, można posługiwać się narzędziami mechanicznymi, takimi jak wiertarka czy szlifierka albo korzystać z tradycyjnych sprzętów: młotka i przebijaka. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwolą na szybsze usunięcie płytek, jednak wymagają przeznaczenia dodatkowych funduszy na ich zakup bądź wynajem. Warto dodać, że w manualnym ściąganiu glazury czy terakoty pomocny jest również śrubokręt i nóż z wymiennym ostrzem – oba narzędzia pozwalają na wygodne podniesienie krawędzi kafelki. Jeżeli da się ją „podwadzić”, da się również ją całkowicie usunąć – jak tłumaczy ekspert z firmy PHUP TEXON.

Pomieszczenie, w którym skuwa się płytki powinno być pozbawione wyposażenia, a osoby wykonujące pracę muszą mieć założone maski i odpowiednią odzież ochronną (warto rozważyć zakup specjalnych okularów, które ochronią oczy przed ostrymi odpryskami). To, czego nie da się wynieść z pokoju, należy odpowiednio zabezpieczyć, np. folią. Niezależnie od obranej metody rozsądnym posunięciem jest rozbicie płytek na mniejsze fragmenty, a dopiero później ich dalsze usuwanie przy pomocy noży i młotka czy urządzeń elektrycznych. Można delikatnie wbijać śrubokręt pod kafelek, aby zmniejszyć działanie kleju przytwierdzającego go do ściany. Jeżeli chodzi o remonty, Warszawa oferuje usługi sprawdzonych firm, które można obserwować „w akcji” w swoim mieszkaniu i zdobywać wiedzę.

Co zrobić z pozostałościami po remoncie? 

Kwestia utrzymania porządku podczas generalnej reorganizacji wnętrza jest sporna. Z jednej strony ciągłe sprzątanie wydaje się bezsensowne, z drugiej – nieustanny bałagan wpływa na obniżenie nastroju. Warto odnaleźć tzw. „złoty środek”, który zapewni komfort, a zarazem nie sprawi, iż będzie się zmuszonym do syzyfowej pracy. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że prędzej czy później nastąpi konieczność oczyszczenia remontowanej powierzchni, a w związku z tym pozbycia się płytek i kafelków. Co zrobić z odpadami? Na pewno nie należy ich wkładać do „codziennego” śmietnika. Istnieje kilka możliwości: można je oddać chętnej osobie po publikacji stosownego ogłoszenia i dać im nowe życie, wynająć specjalny kontener lub firmę, która zajmie się ich utylizacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here