Odpowiednia organizacja strefy wejścia do budynku

0
295

Strefa wejścia do budynku powinna być nie tylko efektowna wizualnie, ale też wygodna i funkcjonalna. W znacznej mierze eksponuje ona wygląd obiektu i jest jego częścią reprezentacyjną, co ma swoje przełożenie na prestiż nieruchomości. Planując zagospodarowanie takiej przestrzeni, warto umiejętnie zaaranżować strefę wejściową oraz zastosować odpowiednie rozwiązania.

Wydzielenie i oznakowanie strefy wejściowej

Strefa wejścia do budynku powinna być przede wszystkim odpowiednio wydzielona, a także dobrze oznakowana. W ten sposób wszystkie osoby wchodzące do obiektu będą w stanie łatwiej ją zlokalizować. Od wewnątrz strefa wejścia ma zazwyczaj postać korytarze, holu lub foyer, z którego można trafić do innych pomieszczeń czy stref. Od zewnątrz należy natomiast zapewnić wystarczającą przestrzeń dla użytkowników, aby uniknąć nadmiernego zatłoczenia. Warto uwzględnić w projekcie strefy wejścia ławki lub krzesła, pozwalające na zapewnienie wygody osobom przebywającym w jej obszarze. Strefa wejścia do budynku powinna być też odpowiednio oznakowana. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie w różnych miejscach mapy budynku, planów ewakuacyjnych czy punktu informacyjnego, co podniesie wygodę poruszania się po obiekcie.

Oświetlenie i zabezpieczenia strefy wejścia do budynku

W strefie wejścia do budynku trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby zapewnić lepszą orientację osobom wchodzącym i wychodzącym z obiektu. Nie bez znaczenia pozostaje zapewnienie solidnych zabezpieczeń, dostosowanych do specyfiki danej nieruchomości. Dotyczy to różnego rodzaju systemów alarmowych, a także kamer do monitoringu. W przypadku większych budynków, dobrym rozwiązaniem może się okazać podzielenie strefy wejścia na mniejsze podstrefy. W ten sposób można łatwiej przekierowując gości do recepcji czy wyznaczonych pomieszczeń, a także zwiększyć kontrolę dostępu dla pracowników dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. Warto też zadbać o umieszczenie tablicy z zasadami bezpieczeństwa, dotyczącymi np. obowiązku noszenia maseczek czy zakazu palenia. Aby ułatwić orientację, można też zadbać o tablicę z oznaczeniem pokojów, wind czy planu pięter.

Utrzymywanie czystości w strefie wejścia

Ważnym aspektem przy projektowaniu strefy wejścia jest dbanie o odpowiedni poziom czystości. Na zabrudzenia najbardziej narażone są obiekty użytku publicznego, muzea, restauracje, galerie handlowe, biurowce czy budynki przemysłowe. W takich miejscach najlepszym rozwiązaniem będą wycieraczki obiektowe, które zatrzymują nawet 80% zanieczyszczeń wnoszonych na obuwiu. Ich skuteczność wynika ze specyficznej konstrukcji i zastosowania odpowiednich materiałów. Wycieraczki systemowe oferowane przez Polentex mogą pomóc w usuwaniu żwiru, piasku, błota czy śniegu, zapobiegając w ten sposób zniszczeniom podłóg wewnętrznych i ograniczając częstotliwość sprzątania. Firma zajmuje się też projektowaniem stref czystego wejścia na potrzeby różnych obiektów. Doświadczony producent wycieraczek oferuje produkty różnego typu, w tym modele gumowe, aluminiowe, stalowe czy tekstylne.

Estetyka i funkcjonalność strefy wejściowej

Strefa wejścia do budynku powinna być umiejętnie zorganizowana także pod względem estetycznym. Dotyczy to zwłaszcza umiejętnego doboru mebli, dekoracji czy roślin, a także posadzek wewnętrznych i wycieraczek. Aby całość była spójna ze specyfiką i architekturą obiektu, lepiej postawić na neutralne kolory i wykończenia. Strefa wejścia powinna być również funkcjonalna, na co w dużej mierze wpływa swoboda poruszania się po niej. Warto przy tym uwzględnić potrzeby niepełnosprawnych, dla których szczególne znaczenie ma obecność różnych dodatkowych poręczy czy możliwości dotarcia do wybranych części obiektu z pominięciem schodów. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie windy dla osób na wózkach inwalidzkich czy specjalnej rampy. Sama przestrzeń wewnętrzna strefy wejścia powinna być odpowiednio wentylowana i klimatyzowana, ponieważ ma to znaczenie dla przepływu powietrza oraz daje pewność utrzymania właściwej temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here