Metody formowania gwintów

0
1147
Metody formowania gwintów

Od wieków ludzie poszukiwali skutecznych metod, które pozwalałyby na trwałe zespalanie ze sobą różnych przedmiotów. Efektem tych działań było m.in. powstanie śruby, która stała się podstawowym łącznikiem mocującym. Zgodnie z definicją słownikową, śruba jest to nagwintowany pręt ze zgrubionym zakończeniem, służący do łączenia elementów lub regulowania urządzeń. Jak wynika z powyższego wyjaśnienia, elementem wyróżniającym śrubę jest gwint. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są metody formowania gwintów.

Aby prętowi nadać odpowiedni kształt i stworzyć na nim spiralne wyżłobienie zwane gwintem, należy poddać go obróbce skrawaniem. O to, na czym polega ten proces, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Cmplast

Obróbka skrawaniem polega na nadawaniu materiałom różnych kształtów poprzez ścinanie odpowiedniej ilości warstw. W trakcie tego rodzaju obróbki ubytkowej, narzędzie tnące dokładnie usuwa nadmiar materiału zgodnie z wcześniejszym planem, dzięki czemu można osiągnąć w pełni zamierzony efekt. Z pomocą tej metody powstają zarówno duże konstrukcje, jaki drobne elementy wchodzące w skład podzespołów maszyn i urządzeń. Technika ta daje w zasadzie nieograniczone możliwości i pozwala na nadanie elementom dowolnych kształtów. Dzięki niej powstają m.in. prowadnice i profile, koła zębate, śruby, a także wiele innych elementów, twierdzi nasz rozmówca.

Istnieje kilka metod formowania gwintów, wśród których najpopularniejsze są:

  • nacinanie – jak sama nazwa wskazuje, powstanie gwintu jest efektem nacięcia. W zależności od planowanego efektu wybiera się do tego celu odpowiednie narzędzie – gwintownik w przypadku gwintów wewnętrznych lub narzynki do tworzenia gwintów zewnętrznych. Oprócz tego popularne są także inne narzędzia, jak chociażby noże tokarskie, frezy do gwintów czy też obrabiarki CNC, które dzięki sterowaniu numerycznemu gwarantują najwyższą precyzję wykonania,
  • obróbka plastyczna – to proces nazywany również walcowaniem, który dzięki wielokrotnym powtórzeniom umożliwia plastyczne odkształcenie materiału poprzez odwzorowanie zarysu narzędzia. Istnieje zarówno wiele odmian samego procesu walcowania, jak i duża różnorodność narzędzi skrawających. Walcowanie może odbywać się za pomocą walców, szczęk płaskich, a także może wystąpić w tzw. wersji planetarnej, czyli pomiędzy narzędziami wklęsłymi i wypukłymi. Coraz częściej do obróbki plastycznej wykorzystuje się obrabiarki sterowane komputerowo, ponieważ z jednej strony umożliwiają one precyzję i wysoki stopień powtarzalności elementów, z drugiej zaś zapewniają dużą prędkość działania, a tym samym wpływają na wydajność obróbki.

Choć nacinanie jest metodą prostszą, do formowania gwintów częściej stosuje się obróbkę plastyczną ze względu na jej liczne zalety. Wytworzone z jej pomocą gwinty są trwalsze, twardsze, a także mają gładszą powierzchnię. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj