Z jakiego materiału wybrać zlew do kuchni?

0
417

Zmywarka jest obecna w wielu polskich domach. Niektórzy dopiero niedawno odkryli jej korzyści, podczas gdy inni cieszyli się z jej udogodnień już od lat. Jednak popularność tego urządzenia nie znaczy, że możemy zrezygnować ze zlewu. Jaki zatem wybrać?

Dlaczego zlew jest nadal potrzebny?

Mimo licznych korzyści związanych z posiadaniem zmywarki, zlewozmywak wciąż pozostaje niezbędnym sprzętem, szczególnie gdy potrzebujemy szybko umyć jeden kubek po kawie. Choć mycie ręczne może być mniej oszczędne, w wielu sytuacjach jest po prostu konieczne – w końcu nie wszystkie sprzęty mogą trafić do zmywarki.

Zlewozmywak powinien spełniać określone standardy. Jest traktowany jako element dekoracyjny oraz codziennego użytku. Na rynku dostępne są różne modele, w tym okrągłe, narożne, z kilkoma komorami oraz z ociekaczami, wykonane z różnych materiałów. Rozważymy zatem najpopularniejsze materiały, które są dostępne na naszym rynku.

Zlew emaliowany

Stopniowo traci popularność ze względu na swoją niską trwałość. Pokryta emalią stal szybko się zużywa i staje matowa. Silne ścieranie może spowodować pęknięcie emalii, a pod wpływem uderzeń pojawiają się na niej odpryski.

Jednak nie należy całkowicie odrzucać emaliowanych zlewozmywaków. Są łatwe do utrzymania w czystości i nie mają tendencji do pojawiania się zacieków. Co więcej, są stosunkowo tanie, co jest ważne dla osób, które nie korzystają z kuchni zbyt często. W takich sytuacjach nie musimy wydawać dużych kwot na sprzęt, którego praktycznie nie będziemy używać.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

To nowszy kuzyn zlewu emaliowanego, którego faktura może być bardzo zróżnicowana. Możemy wybierać między stalą szlachetną o gładkiej, matowej lub lnianej fakturze. W przypadku surowych, tłoczonych z jednego arkusza blach, ich design ładnie wpasuje się w styl loftowy lub industrialny, a ich cena nie jest przesadnie wysoka.

Dzięki zawartości chromu i niklu takie zlewozmywaki nie rdzewieją, a ich odporność na ścieranie i uszkodzenia jest stosunkowo wysoka. Nie musimy martwić się o postawienie na ociekaczu ciężkiego garnka lub o używanie silnych środków czyszczących, ponieważ stalowe zlewy są odporne na działanie kwasów i zasad. Należy jednak pamiętać, aby po umyciu je wycierać, usuwając zacieki, dzięki czemu pozostaną estetyczne przez długi czas.

Naturalny granit

Co sądzisz o wyposażeniu kuchni wykonanym z kamienia naturalnego? Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają przestronne kuchnie w domach. Takie wyposażenie jest trwałe i odporne na uszkodzenia, ale nie może być czyszczone silnymi chemicznymi detergentami. Aby uniknąć zacieków, zlew granitowy należy wycierać natychmiast po wyczyszczeniu.

Jednocześnie, faktura kamienia naturalnego wprowadza prostotę i naturalny styl do naszych kuchni. Należy jednak mieć na uwadze, że taki materiał ma swoją wagę i wymaga odpowiedniej konstrukcji, co wprowadza pewne ograniczenia w aranżacji. Daje za to bardzo duże możliwości kolorystyczne.

Szukasz dodatkowych inspiracji i chcesz zobaczyć kilka kolorów zlewozmywaków? Zajrzyj na stronę taniezlewozmywaki.pl, gdzie poznasz je bliżej i z pewnością dopasujesz jeden z nich do swojego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here