Świece stanowią nie tylko doskonały element dekoracyjny, dzięki któremu można stworzyć przytulną atmosferę w pomieszczeniu, ale mogą również zostać wykorzystane jako źródło przyjemnego zapachu, wyczuwalnego w całym domu. Olejki dodawane do wosku, z którego wytwarza się świece, pozwalają na uzyskanie bardzo intensywnego zapachu. Sprawdź, jakie olejki wykorzystuje się w produkcji świec.
Jakie właściwości mają olejki stosowane w produkcji świec?
Rodzaje olejków stosowanych w produkcji świec dobiera się w oparciu o pożądany efekt końcowy. Niektóre olejki mają bardziej intensywny zapach lub w pełni naturalny skład, a dodatkowo różnią się także ceną, przez co producenci świec wybierają olejki uwzględniając również ten czynnik, tak aby na pewno trafić do swojej grupy docelowej. Istnieją dwa rodzaje olejków – zapachowe oraz eteryczne.
Olejki eteryczne są w 100% naturalne i uzyskuje się je podczas destylacji roślin o intensywnym zapachu, jak np. drzewa sandałowego czy pomarańczy. Tego typu olejki są nieco droższe, ponieważ w trakcie produkcji nie dodaje się do nich sztucznych aromatów i ulepszaczy. Częściej też używa się ich w aromaterapii, ponieważ naturalne składniki mają również właściwości lecznicze, stosowane w różnych schorzeniach fizycznych oraz wspomaganiu leczenia depresji. Olejki eteryczne stosuje się w świecach z wyższej półki oraz przeznaczonych do aromaterapii, ponieważ produkt końcowy z dodatkiem tych olejków zawsze osiągnie nieco wyższą cenę.
Tańsza alternatywa dla olejków eterycznych, czyli olejki zapachowe, produkowane są w całości lub ze sporym dodatkiem sztucznych aromatów, które powstają w laboratorium. Skład tych olejków nie jest tak doskonały, jak ich w pełni naturalnych odpowiedników, jednak syntetyczne substancje mają za to znacznie intensywniejszy zapach. Olejki zapachowe są zazwyczaj stosowane w produkcji zwykłych świec zapachowych, które stanowią raczej dodatek do wnętrza, rozprowadzający przyjemny zapach w pomieszczeniach, niż element wykorzystywany w aromaterapii.
Jak komponowane są olejki do produkcji świec?
Bez względu na rodzaj wykorzystywanego olejku, niezwykle ważny jest odpowiedni dobór kompozycji zapachowych. Olejki dzielą się również ze względu na przeznaczenie, ponieważ niektóre aromaty ułatwiają uspokojenie się, a inne pozwalają na odzyskanie energii i wprawienie się w lepszy nastrój. Dlatego niezwykle ważne jest, aby łączyć ze sobą zapachy o podobnym działaniu, nie tylko aby uzyskać przyjemniejszy aromat, ale umożliwić również osiągnięcie pożądanego stanu ducha. Nieprawidłowo dobrane olejki mogą stworzyć nieprzyjemną kompozycję zapachową i skutecznie zaburzyć nastrój osoby korzystającej ze świecy.
W trakcie produkcji świec zwraca się również uwagę na jakość i konsystencję łączonych ze sobą olejków. Dlatego w przypadku samodzielnego wyrabiania świec zapachowych warto jest zakupić olejki pochodzące ze sprawdzonego źródła, takiego jak sklep Naturalne Aromaty 2, produkującego jedynie olejki najwyższej jakości. Olejki eteryczne i zapachowe powinny być dokładnie przebadane na obecność szkodliwych substancji dlatego należy korzystać jedynie z w pełni czystych i bezpiecznych olejków.