Kwiaty wieloletnie do ogrodu — jakie wybrać?

0
352
Kwiaty wieloletnie do ogrodu — jakie wybrać?

Czy można cieszyć się ogrodem, w którym raz posadzone rośliny będą jego wieloletnią ozdobą? Zdecydowanie! Wiele dostępnych w sprzedaży roślin, krzewów, ale i również kwiatów należy do tych, które stają się piękną, dekoracyjną ozdobą na długie lata. Niektóre gatunki, ze względu na swoje uwarunkowania genetyczne, mogą kwitnąć nawet przez kilkanaście lat!

Pierwiosnki bezłodygowe — wieloletnie kwiaty idealne na wczesną wiosnę

To jeden z tych kwiatów, którego nie może zabraknąć w praktycznie żadnym ogrodzie. Jego ogromną zaletą jest to, iż należy do roślin wieloletnich. Stanowi szczególnie piękną i kolorową ozdobę ogrodów na wiosnę i można z jego pomocą tworzyć kolorystyczne kompozycje w różu, fiolecie, bieli, żółci.

Co ważne, kwiaty te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy stosunkowo systematyczne podlewanie i umiarkowane nasłonecznienie. Kwiaty te dobrze zimują i nie trzeba martwić się ich wykopywaniem na okres mrozów. Cieszą się także dużym uznaniem ze względu na to, iż zwabiają owady zapylające, dzięki czemu ogrody rozkwitają zachwycającą paletą barw — również tych innych gatunków roślin kwitnących. To rośliny ogrodowe, które można sadzić w różnych miejscach, łączyć z innymi kwiatami i rozmnażać przez fragmentowanie byliny.

Rozchodniki — wieloletnie rośliny okrywowe idealne do ogrodów skalnych

Rozchodniki to również rośliny wieloletnie, które tworzą piękne, często wielobarwne dywany w ogrodach. Nie są trudne w uprawie i pielęgnacji, i bardzo dobrze radzą sobie przy zmiennych warunkach atmosferycznych wynikających z pór roku. W fazie kwitnienia pojawiają się na ich krótkich łodyżkach piękne, wielobarwne kwiaty.

Najczęściej spotykane są w ogrodach skalnych, ale również w pojemnikach na balkonie i tarasie, gdzie również mogą stanowić część ogrodowej kompozycji. Rozchodniki są odporne na suszę i duże zmiany temperatury. Ze względu na swoją łatwość uprawy i atrakcyjny wygląd, coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach.

Lawenda — delikatna roślina do ogrodów na długie lata

Lawenda jest kolejnym przykładem rośliny, która raz posadzona rozrasta się i stanowi piękną ozdobę klombu lub rabat w przydomowym ogrodzie na długie lata. W uprawie ceni się ją nie tylko za intensywny zapach, ale również za możliwość jej zastosowania w produkcji olejków aromatycznych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślina ta może być wieloletnim akcentem kolorystycznym w ogrodzie. Warto jednak pamiętać o tym, by odpowiednio osłonić ją w okresie zimowym, aby w czasie dotkliwych mrozów nie doszło do jej obumarcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here