Rozsiewacz nawozu – najważniejsze informacje

0
645
https://marco-polo.net.pl/pl/oferta/inne-maszyny-rolnicze/rozsiewacz-nawozu

Praca w rolnictwie nie jest najłatwiejsza. Trzeba pamiętać o wielu szczegółach i umieć wprowadzić je w życie, co dla wielu początkujących rolników jest ciężkie do opanowania. Z pomocą przychodzą coraz to nowsze narzędzia i urządzenia upraszczające te prace i wspomagające w codziennej pracy. W dzisiejszych czasach takie urządzenia są nieodzowne w codziennej pracy rolników. Jednym z zadań, które czekają na pracowników jest nawożenie mineralne upraw. Jest to złożony zabieg, wymagający dokładności i precyzji, dlatego powstały specjalnie zaprojektowane maszyny wspomagające te proces.

Praca z rozsiewaczem – podstawowe cechy

Największy udział w przypadku maszyn rozsiewających mają rozsiewacze zaopatrzone w odśrodkowe tarcze rozsiewające. Charakteryzują się zwartą i prostą budową, stosunkowo niską masą własną w przypadku maszyn podwieszanych, dużą szerokością roboczą, oraz niezawodnością i trwałością. Wśród maszyn rozsiewających wyróżnia się maszyny jedno i dwutarczowe.

Aby ocenić pracę tarcz rozsiewających należy wziąć pod uwagę parę aspektów. Jednym z nich jest sposób napędu tarcz. Do najlepszych stosowanych napędów zalicza się napęd hydrauliczny. Zastosowanie takiego napędu zapewnia stałe obroty. Dzięki temu utrzymuje się stała szerokość robocza podczas trwania całego zabiegu.

Regulacja i przygotowanie do pracy

Aby sprzęt używany do pracy był jak najbardziej przydatny i użytkowanie go nie sprawiało problemów, ważne jest aby wybierać urządzenia u których z łatwością da się przeprowadzić regulację zespołów roboczych i ustawienia wysiewu nawozu. Zastosowane w wielu modelach łopatki przy tarczy umożliwiają na dokładne dostosowanie wszystkich parametrów pod nasze preferencje.  Sposobem regulacji szerokości roboczej jest przestawienie łopatek na tarczy, polegające na przykład na odkręceniu na spodzie tarczy śruby mocującej,  typu „motylek”, i ustawieniu łopatki na zaznaczonej na tarczy skali, która odpowiada tabeli rozsiewu. Innym, równie prostym rozwiązaniem, jest przestawienie łopatki w wyniku odciągnięcia zapadki przytrzymującej i jej zwolnienia w nowym miejscu

Dokładne przygotowanie urządzenia do pracy jest ogromie ważnym czynnikiem wpływającym na jego pracę i żywotność. Smarowanie powierzchni ulegających częstym tarciom, sprawdzanie poszczególnych mechanizmów pozwoli zadbać odpowiednio o naszą maszynę. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem nawożenia należy wykonać tzw. próbę kręconą lub próbę polową. Pozwoli ona sprawdzić dokładność wprowadzonych parametrów oraz wyłapać ewentualne problemy.

Podsumowując, aby zapewnić sobie odpowiednie narzędzia do pracy, trzeba zaznajomić się z ich działaniem oraz wybrać odpowiednie narzędzie do naszych preferencji. Rozsiewacz nawozu to bardzo przydatne urządzenie, jednak istnieje wiele modeli, które nie konieczne będą pasować akurat nam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj