Mieszkania Kraków: ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy w 2021 roku?

0
1106
Mieszkania Kraków: ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy w 2021 roku?

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jak podkreślają jego mieszkańcy, jest to również jedno z najlepszych miejsc do mieszkania w naszym kraju. Dowiedz się, ile trzeba obecnie zapłacić za 1 metr kwadratowy w największym mieście województwa małopolskiego. Która dzielnica jest najdroższa, a która najtańsza?

Kraków – serce Małopolski

Kraków to od lat doskonałe miasto do zamieszkania. W największym ośrodku w regionie znajduje się szeroka oferta edukacyjna, na której czele stoi Uniwersytet Jagielloński. Nie jest to jednak jedyna uczelnia, z której słynie Kraków. Studenci chętnie wybierają również tutejszy Uniwersytet Ekonomiczny oraz  Akademię Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.

Do tego liczne parki i skwery, a także szeroka oferta imprez. Coś dla siebie znajdą w Krakowie również fani sportu. Oprócz licznych ścieżek rowerowych i biegowych są również baseny, boiska piłkarskie i korty tenisowe. Dodatkowo dwa największe kluby piłkarskiej w mieście, Cracovia i Wisła, występują obecnie na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Stolica Małopolski to również doskonałe miejsce na inwestowanie swoich środków. Każdego roku do Krakowa przyjeżdżają miliony turystów, którzy szukają noclegu w mieście. Oznacza to duże zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym mieszkań. I to właśnie takie mieszkania Kraków cieszą się największą popularnością wśród inwestorów.

Mieszkania w Krakowie coraz droższe

Ceny mieszkań w Krakowie rosną nieprzerwanie od maja zeszłego roku, kiedy to rozpoczęło się luzowane obostrzeń po pierwszym lockdownie. Mało tego. Ceny mieszkań w Krakowie rosną dosyć szybko. Rok temu za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić o ponad 700 złotych mniej. W praktyce oznacza to, że 50-metrowe mieszkanie kosztuje obecnie 35 tys. złotych więcej niż jeszcze dwanaście miesięcy temu.

Mieszkania Kraków – ile trzeba zapłacić?

Obecnie średnia cena ofertowa jednego metra kwadratowego w Krakowie wynosi 9 180 złotych. To blisko 1.5 proc. więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Warto jednak wspomnieć, że ceny krakowskich mieszkań są mocno zróżnicowane. Przykładowo metr mieszkania w dzielnicy Wzgórze Krzesławickie kosztuje obecnie niespełna 7400 złotych, natomiast w okolicach Starego Miasta jest to ponad 11 300 złotych.

Ile będą kosztować mieszkania w Krakowie w 2021 roku?

Wszystko wskazuje na to, że ceny mieszkań w Krakowie dalej będą rosły. Taka sytuacja ma miejsce w całym kraju, gdzie notuje się znaczący wzrost popytu na nieruchomości, który był zamrożony przez kilka miesięcy. Wiele osób zdecydowało się wstrzymać decyzję o zakupie ze względu na pandemię. Teraz osoby te wracają na na rynek w poszukiwaniu mieszkań.

Ceny mieszkań będą nakręcać również rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły one o kilkadziesiąt procent, co znacząco odbija się na kwotach dyktowanych przez deweloperów. Według branżowych ekspertów, nie zmieni się to w najbliższych miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here