Gdzie i kiedy należy nosić kamizelki odblaskowe?

0
1292
Gdzie i kiedy należy nosić kamizelki odblaskowe?

Nie bez powodu noszenie kamizelki odblaskowej jest regulowane przez przepisy prawne, w końcu jest to jeden z najbardziej praktycznych elementów odzieży, który umożliwia choćby zauważenie przechodnia w nocy. Jest ona jednak widoczna nie tylko podczas pór o ograniczonym dostępie jasności, ale również za dnia, a zapewnia to specjalna odblaskowa powłoka. Gdzie i kiedy należy nosić kamizelki odblaskowe?

Kiedy noszenie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe?

Noszenie kamizelki odblaskowej dzieli się na sytuacje, podczas których powinno się je nosić, a także sytuacje, kiedy trzeba je nosić, inaczej za niedostosowanie się do tego obowiązku grożą sankcje. Przepisy prawne w tym zakresie skupiają się w dużej mierze na pracownikach. Wymagane są one przede wszystkim w przypadku:

  • placu budowy – tylko jeśli panuje w tym miejscu wzmożony ruch,
  • zakładowego systemu transportu bliskiego – czyli w miejscach, gdzie jeżdżą wózki widłowe i inne urządzenia tego typu,
  • prac przy pasie drogi – zgodnie z przepisami każdy pracownik, który wykonuje w pobliżu jezdni o wzmożonym ruchu czynności pracownicze, powinien nosić kamizelkę odblaskową. Będą to zarówno osoby pracujące przy budowie oraz remoncie dróg, jak i pracownicy wykonujące takie zadania jak koszenie trawy,
  • robót, które są prowadzone w pobliżu torowiska – każda osoba wykonująca jakiekolwiek roboty przy torowisku lub w okolicy powinna być wyposażona w kamizelkę odblaskową, a szczególnie osoby pracujące przy infrastrukturze,
  • kierowców samochodów – nie oznacza to oczywiście, że każdy kierowca powinien ją nosić, ale na pewno każdy powinien ją posiadać.

Kto powinien nosić kamizelki odblaskowe?

– Kamizelki odblaskowe można, a nawet powinno się nosić wszędzie tam, gdzie widoczność jest ograniczona, a człowiekowi grozi niebezpieczeństwo ze strony różnych pojazdów. Takie wyposażenie umożliwia kierowcom wcześniejsze zareagowanie. Nie jest to na szczęście drogi przedmiot, choć niekiedy nie cieszy się sławą ze względu na niezbyt estetyczny wygląd. Na szczęście w dzisiejszych czasach wszystko można spersonalizować – tłumaczy przedstawiciel firmy Nadruki Reklamowe.

Kamizelki odblaskowe powinni nosić przede wszystkim:

  • biegacze – szczególnie, że bardzo często biegają na terenie niezabudowanym,
  • dzieci – powinny je nosić zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, wtedy są widoczniejsze dla kierowców, kiedy przechodzą przez jezdnię,
  • rowerzyści i motocykliści – taka kamizelka przydaje się np. w sytuacjach awaryjnych, kiedy coś się zepsuje,
  • budowniczy – nie tylko w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe.

Może kamizelka odblaskowa nie jest w wielu dziedzinach życia wymagana, ale dobrze rozważyć jej użytkowanie w wymienionych wyżej przypadkach. Można ją również stosować w dowolnym momencie, w którym uzna się, że będzie przydatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here