Jak wybrać wentylator łazienkowy? Praktyczne wskazówki przed remontem

0
1802
Jak wybrać wentylator łazienkowy? Praktyczne wskazówki przed remontem

Wentylacja w łazience jest niezbędna do skutecznego odprowadzania wilgoci, pary i nieprzyjemnych zapachów. Instalacja działa efektywniej, gdy zamontowany jest w niej specjalny wyciąg. Wentylator sprawia, że w pomieszczeniu rzadziej skrapla się woda, a po skorzystaniu z toalety brzydkie aromaty są usuwane w mgnieniu oka. Dowiedz się, jak wybrać wentylator łazienkowy.

 

1. Po co nam wentylator?

2. Jak dobrać wentylator?

3. Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wentylator do łazienki?

4. Wybór wentylatora ze względu na montaż

 

Wentylator łazienkowy to jeden z niezbędnych elementów w instancji odprowadzającej wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Co prawda, możliwe jest korzystanie z wentylacji grawitacyjnej, jednak zamontowanie specjalnego wyciągu znacznie podnosi jej efektywność. Jeśli zamierzasz wykonać remont łazienki, sprawdź, jak dobrać do niej wentylator.

 

Po co nam wentylator?

 

Wentylator do łazienki jest prostym sposobem na zwiększenie efektywności wentylacji grawitacyjnej. Wyciąg sprawia, że wentylacja grawitacyjna działa skutecznie nawet w przypadku niekorzystnego kierunku wiatru, temperatury powietrza i ciśnienia atmosferycznego. Gdy pogoda jest niesprzyjająca, wentylator łazienkowy usuwa z pomieszczenia parę wodną i brzydkie zapachy. Dzięki temu w łazience zawsze jest świeży aromat, a woda przestaje skraplać się na lustrach i szybach.

 

Wentylacja chroni przed pojawianiem się w łazienkach pleśni i grzybów. Obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu zmniejsza ryzyko ich rozwoju, co pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Dodatkowo sprawny wyciąg ułatwia suszenie ręczników i mokrych ubrań, które rozwiesza się na łazienkowej suszarce.

 

Jak dobrać wentylator?

 

Przed dobraniem wentylatora do łazienki powinno się pamiętać, że prawidłowa praca urządzenia zależy od zapewniania dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. Powietrze z zewnątrz może docierać do łazienki przez rozszczelnione okna, kratkę w drzwiach lub inną szczelinę.

 

Następnie powinno się zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu będzie zamontowany wentylator. Sprzęt musi być umieszczony na ścianie lub suficie z dala od potencjalnych źródeł zachlapania. Silnik w urządzeniu jest podatny na uszkodzenia spowodowane zalaniem, dlatego ważne jest jego zabezpieczenie przed rozbryzgami wody. Jednocześnie powinno się dobrać do łazienki wentylator, który posiada silnik o klasie umożliwiającej jego użycie w wilgotnym pomieszczeniu.

 

Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność wentylatora. Zbyt słabe urządzenie będzie usuwać parę wodną za wolno, przez co woda wciąż będzie się skraplać na szybach i lustrach, a brzydkie zapachy utrzymają się długo. Zbyt wysoka wydajność jest natomiast niepotrzebnym wydatkiem, który zwiększy koszt wykonania remontu łazienki. Wystarczające jest zdecydowanie się na wentylator łazienkowy, którego wydajność przekracza nieco trzykrotność kubatury pomieszczenia.

 

Równie ważne jest przyjrzenie się ciśnieniu całkowitemu wyciągu. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy łazienka jest podłączona do układu przewodów wentylacyjnych zamiast do indywidualnego kanału. Na koniec warto zapoznać się z producentem urządzenia. Najlepszym wyborem są sprawdzone marki, które dbają o jakość wykonania sprzętów i ich trwałość.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wentylator do łazienki?

 

Podczas wybierania wentylatora do łazienki istotne jest przyjrzenie się wielkości otworu wentylacyjnego. W sprzedaży dostępnych jest kilka standardowych rozmiarów wyciągu i kratek wentylacyjnych. Zakup urządzenia o nieodpowiedniej średnicy uniemożliwi lub znacznie utrudni jego montaż w łazience. W sklepach budowlanych znajdzie się wentylatory o średnicy 100, 120, 125, 150 i 200 mm.

 

Dodatkowo warto zastanowić się nad wyborem urządzenia, które będzie wyposażone w wyłącznik czasowy. Wyciąg pracuje jeszcze przez określony czas po wyjściu domownika z łazienki, dzięki czemu skutecznie usuwa parę wodną po kąpieli lub nieprzyjemne zapachy po skorzystaniu z toalety. Wentylator wyciągowy łazienkowy może być wyposażony również w czujnik światła lub ruchu, który uruchomi silnik urządzenia, gdy wykryje, że w łazience pojawiła się jakaś osoba.

 

Wybór wentylatora ze względu na montaż

 

Wentylator wyciągowy łazienkowy powinno się dobrać pod kątem miejsca, w którym się go zamontuje. Wiatrak może być umieszczony na ścianie. W takim przypadku ważne jest ustawienie wentylatora w taki sposób, by uniemożliwić przedostawanie się wody deszczowej do wnętrza łazienki.

 

Wentylator sufitowy montuje się w suficie podwieszanym. Konieczne jest jego zamocowanie na specjalnych zaczepach i pozostawienie wolnej przestrzeni, która umożliwi zastosowanie elastycznego przewodu. Za jego pomocą z wyciągu odprowadzi się wszelkie opary i wilgoć, nie dopuszczając do powstawania ciągu wstecznego.

 

Ostatnim sposobem montażu wyciągu łazienkowego jest osądzenie go w szybie okna. Wentylator wkleja się w szybę, a następnie mocuje się za pomocą wkrętów. Wyciąg jest dzięki temu bezpiecznie zamontowany w oknie, a miejsca łączenia urządzenia z szybą są uszczelnione przed przeciekaniem wody i utratą ciepła z łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here