Ciekawe aranżacje przestrzeni biurowej mają duży wpływ na to, jak postrzegana jest cała firma, oddziałują także na odwiedzających ją gości i pracowników. Podobnie jak w wystroju wnętrz mieszkalnych – w urządzaniu biur panują zróżnicowane trendy. Jednym z nich jest eksponowanie cegieł. Sposobem na osiągnięcie takiego efektu będzie jednak nie tylko pozbycie się tynków z ceglanych ścian, ale przede wszystkim wykorzystanie mineralnych płytek klinkierowych.
Eksponowanie cegieł we wnętrzach – skąd taka moda?
Cegła używana we wnętrzach kojarzy się nam najczęściej z dwoma okresami – dobrze znanymi nam wnętrzami średniowiecznych budowli, gotyckimi katedrami i zamkami obronnymi, gdzie możemy ją podziwiać nie tylko na niemal wszystkich ścianach, ale także sklepieniach i filarach oraz czasami między końcem XVIII wieku a początkiem XX. Wówczas mieliśmy do czynienia z gwałtownym rozwojem przemysłu i niemal masowym wznoszeniem fabryki i magazynów. Z kolei w połowie XIX wieku zapanowała moda na tzw. neogotyk dość ściśle związana z intensywnym wykorzystywaniem cegły klinkierowej. Choć cegła stosowana w średniowieczu znacznie różniła się swoimi właściwościami od klinkieru, to osiągane za ich pomocą walory wizualne można uznać za zbliżone.
Cegły średniowieczne były często jedynie suszone, a dopiero od XII i XIII wieku powszechnie wypalane. Za pomocą różnych technik urozmaicano ich wygląd, dobierając czas wypalania, a także wprowadzając dodatkowe barwniki, choćby popiół, dzięki któremu wytwarzano cegły szare, a niekiedy nawet je glazurując. W wielu przypadkach stosowano także dodatkową obróbkę ich lica przez tzw. szrafowanie. Klasyczny klinkier używany od połowy XIX wieku różnił się przede wszystkim dodatkiem szamotu – rozdrobnionej wypalanej wcześniej gliny zwierającej znaczną ilość tlenku aluminium, a niekiedy także łupków czy kaolinów. Dzięki specyficznemu składowi i technice wypalania charakteryzowały się one podwyższoną odpornością oraz wyróżniały się czystym dźwiękiem, jaki wydawały i od którego prawdopodobnie wzięły swoją nazwę, ponieważ „klinken” w języku niderlandzkim oznacza dzwonienie, a to właśnie Holandię uważa się za „ojczyznę” klinkieru – zauważa przedstawiciel marki Elastolith, oferującej mineralne płytki klinkierowe.
Nie można zapominać, że we wnętrzach średniowiecznych budowli – poza fortyfikacjami – rzadko kiedy można było zobaczyć odkrytą cegłę. Choć dla wielu jest to ogromnym zaskoczeniem, nawet we wspaniałych ceglanych gotyckich katedrach elementy ceglane pozostawiano odkryte głównie na narożnikach, parapetach czy niektórych łukach. Resztę ścian pokrywały tynki, które bogato zrobiono freskami, ornamentami czy po prostu malowano na rozmaite kolory. Podobne zabiegi stosowano również w budynkach świeckich od siedzib władców po mieszczańskie domy. Surowość wnętrz średniowiecznych dotyczyła więc tylko fragmentów obiektów obronnych, pozostałe przypomniały zaś raczej wnętrze Kościoła Mariackiego, choć oczywiście nie zawsze były aż tak misternie zdobione.
W rzeczywistości tradycja odsłaniania cegieł we wnętrzach wywodzi się w całości z neogotyckich fascynacji zachowanymi w tamtych czasach średniowiecznymi budowlami i jest zjawiskiem znacznie dużo bardziej nam współczesnym. Do panującej dziś mody na eksponowanie cegieł doprowadziło jednak raczej przekształcanie na budynki użytkowe i mieszkalne starych hal fabrycznych. Nurt ten został zapoczątkowany w latach 70. ubiegłego wieku i wiązał się z tym, że artyści – początkowo głównie malarze – szukający przestrzeni dla swoich pracowni zainteresowali się opuszczonymi fabrykami i magazynami na terenie części nowojorskiego Manhattanu – tzw. SoHo. Z czasem uroki dużych jasnych przestrzeni zaczęli doceniać inni przedstawiciele wielkomiejskiej bohemy, a gdy dzielnica stała się modna, jej charakter i atmosferę zaczęto naśladować, tworząc aranżacje w stylu industrialnym czy loftowym.
Mineralne płytki klinkierowe – sposób na efekt odkrytych cegieł we wnętrzu
Moda na wykorzystywanie odkrytych cegieł w aranżacjach wnętrz innych niż mieszkalne jest nieco młodsza niż samo zamiłowanie do stylu przemysłowego. Często łączy się także z przekształcaniem na pomieszczenia biurowe, galerie, restauracje czy sklepy budynków znajdujących się w dzielnicach poddawanych rewitalizacji, gdzie wiele obiektów jest przynajmniej częściowo wykonanych z klasycznych cegieł. Możliwości uzyskania ciekawej i bogatej faktury ceglanej ściany, kreowania różnych efektów świetlnych przez jej dynamiczne podświetlenie reflektorkami kierunkowymi, a także w zależności od wybarwienia cegieł stworzenie przestrzeni, które będą ciepłe i przytulne lub przeciwnie chłodne i zdystansowane sprawiły, że stały się one niezwykle popularne. Elementy ceglanych murów – czy to w postaci poszczególnych pomieszczeń zaaranżowanych w ten sposób, czy też jedynie fragmentów ścian – można spotkać w wielu aranżacjach, gdzie często tworzą swoisty kontrapunkt dla gładkich tafli szkła, stali nierdzewnej czy polerowanego kamienia naturalnego.
Problem z możliwością pokazywania surowej cegły wiąże się jednak z tym, że pomieszczenie, w którym chce się skorzystać z takiej opcji, musi znajdować się w budynku, w którym poszczególne elementy konstrukcyjne są wykonane właśnie z cegły. W przypadku większości nowoczesnych biurowców naturalnie nie ma o tym mowy. Ze względów konstrukcyjnych i znacznej masy ceglanej ściany czy nawet niewielkiego murku nie ma w takich obiektach możliwości skorzystania z klasycznych cegieł klinkierowych. Okazuje się jednak, że identyczny efekt można osiągnąć za pomocą mineralnej płytki klinkierowej. Oferuje ona równie atrakcyjny i unikalny wygląd, a przy tym można ją zastosować na niemal każdej powierzchni. Płytki z klinkieru mineralnego wyróżniają się niewielką grubością, ponieważ mają zaledwie od 3 do 6 mm. Oznacza to bardzo małą masę – metr kwadratowy płytek wraz z zaprawą służącą do ich przyklejania to jedynie 7 kilogramów. Pozwala to na wykańczanie nimi nie tylko ścian wykonanych z tradycyjnych materiałów budowlanych, ale także wszelkiego rodzaju zabudów z płyt kartonowo-gipsowych czy płyty OSB, a więc uzyskiwania interesujących efektów dekoracyjnych i przestrzennych. Klinkierem elastycznym można wykończyć lekkie ścianki działowe, lady w pomieszczeniach recepcyjnych czy zabudowy powstałe w różnych systemach.
Ważnym elementem aranżowania przestrzeni biurowej mogą stać się – w zależności od jej charakteru – różne wstawki wykończone płytkami w wybranym wybarwieniu i o określonej wielkości. Ciekawym pomysłem jest wyłożenie nimi filarów czy niektórych części pomieszczeń np. przestrzeni, w której są ustawione kanapy czy fotele dla gości oczekujących na spotkanie. Atrakcyjnie prezentują się także na ścianach, gdzie jest wyeksponowane logo firmy i jej nazwa. Wielu architektów wnętrz umieszcza je również w pomieszczeniach kafeteryjnych oraz pokojach służących do wypoczynku. Dzieje się tak ze względu na klimat, jaki można za ich sprawą wykreować. Warto też zwrócić uwagę, że elastyczne płytki klinkierowe mogą być stosowane jako materiał elewacyjny, istnieje więc możliwość stworzenia spójnej całości, gdy w budynku, którego fasadę pokryto klinkierem, ten sam rodzaj płytek zostanie ułożony również we wnętrzu. Ciekawie mogą się wówczas prezentować duże przeszklenia otoczone płytkami nie tylko na zewnątrz, ale i w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem będzie wtedy także stosowanie płytek w strefach sąsiadujących z wejściem.
Cechy charakterystyczne płytek z klinkieru mineralnego
Wielkim plusem elastycznych płytek klinkierowych jest nie tylko bogactwo możliwości ich wykorzystania, ale także ilość efektów wizualnych, jakie można za ich pomocą uzyskać. Płytki są dostępne w ponad 9 tysiącach kolorów, które odpowiadają wykorzystywanym w różnych klasycznych klinkierach barwom od zbliżonej do bieli, przez beże, delikatne szarości aż po głęboką czerń, a także rozmaitym odcieniom czerwonego między bladym różem, intensywnym pomarańczowym i zabarwieniami typowo „ceglastymi”, kończąc na głębokich brązach. Dodatkową zaletą jest możliwość zestawiania płytek w różnych barwach z 9 odmiennymi kolorami fugi, co znacznie zwiększa liczbę kombinacji i ciekawych połączeń. Bardzo ważna jest faktura płytek, która jest zróżnicowania i niepowtarzalna, ponieważ w przeciwieństwie do innych wyrobów jest ona kształtowana ręcznie, co przy zachowaniu standardowych rozmiarów nadaje jej zindywidualizowany charakter. Warto wspomnieć, że płytki są produkowane w kilku różnych rozmiarach, co ułatwia dopasowanie ich wielkości do konkretnej aranżacji.
Trzeba także zauważyć, że płytki mają wyjątkowe właściwości użytkowe, które w dużej mierze wynikają ze sposobu, w jaki są produkowane. Elastyczne płytki mineralne powstają z mieszanki naturalnych barwników na bazie żelaza, łączonych ze specjalnie dobranym piaskiem kwarcowym o ściśle kontrolowanym uziarnieniu, które są spajane żywicą polimerową. Sprawia to, że płytki są giętkie i elastyczne, a jednocześnie w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zagrożeniem dla nich nie są ani silne uderzenia, ani zarysowania czy możliwość powstawania pęknięć. Istotne jest również to, że płytki wyróżniają się bardzo niską nasiąkliwością, a choć we wnętrzach biurowych dość trudno o kontakt z wodą, to oznacza to jednocześnie ograniczoną podatność na wchłanianie zanieczyszczeń czy osadzanie się kurzu.
Równie istotną zaletą elastycznych płytek mineralnych jest ich niezwykle prosty sposób montażu. Podobnie jak okładziny ceramiczne są one przyklejane do suchych i nośnych powierzchni za pomocą specjalnej zaprawy, którą dostarcza producent. Jest ona gotowa do użycia i bardzo szybko wiąże, więc niedługo po ułożeniu pomieszczenia mogą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Łatwość instalacji płytek wynika też z ich elastyczności, ponieważ można bez trudu je zaginać, formując potrzebne naroża czy dopasowując do rozmaitych krawędzi. Problemów nie przysporzy również przycinanie płytek – do ich przecięcia można posłużyć się zwykłymi nożyczkami lub ostrym nożem. Co istotne, płytki fuguje się za pomocą zaprawy używanej do ich klejenia, cały proces jest więc wykonywany na bieżąco. Przy instalowaniu płytek we wnętrzach plusem jest także ich lekkość, która umożliwia łatwe przenoszenie nawet sporej ilości materiału.