Jak zaplanować oświetlenie pokoju dziecięcego?

0
472
Jak zaplanować oświetlenie pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym, a zwłaszcza niemowlęcym, najlepiej sprawdza się oświetlenie strefowe, którego jednym z elementów jest przygaszone światło odpowiednie do nocnych karmień czy spania. Oświetlenie pokoju dziecięcego warto zbudować więc z wielu źródeł światła, aby móc dowolnie modyfikować jego intensywność. Co sprawdzi się w takim wnętrzu?

Oświetlenie pokoju niemowlaka

Pokój, w którym niemowlę śpi, ale jest też przewijane, karmione czy kąpane, musi być odpowiednio oświetlony. W tym przypadku niezwykle istotna jest możliwość dowolnego regulowania natężenia światła oraz jego strefowość. Podstawą oświetlenia pokoju dziecięcego będzie oczywiście główne źródło światła w postaci lampy sufitowej, na przykład plafonu, który równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Takie światło sprawdza się między innymi w trakcie kąpieli czy ubierania niemowlaka. Główną lampę powinny uzupełniać poboczne źródła światła, takie jak kinkiety ścienne czy lampy stojące – stołowe i podłogowe. O takie źródło światła warto zadbać przy przewijaku, aby móc w komfortowych warunkach wykonywać tą precyzyjną czynność. Jeśli zaś chodzi o kącik do nocnych karmień, oświetlenie pokoju dziecięcego może opierać się na źródle światła o regulowanym natężeniu (np. lampka stołowa z regulacją mocy) lub na klimatycznym świetle ledowym, w roli którego występują między innymi podświetlane półki. Takie światło powinno pozwolić mamie nakarmić malucha bez nadmiernego rozbudzania go w środku nocy.

Oświetlenie pokoju starszego dziecka

Kiedy dziecko przestaje wstawać na nocne karmienia, ale śpi już we własnym pokoju, nadal potrzebuje oświetlenia strefowego, dzięki któremu będzie w stanie przeglądać książeczki, rysować i malować, a później czytać czy odrabiać lekcje. Również starszak wymaga więc przemyślanego oświetlenia pokoju dziecięcego, uwzględniającego główne źródło światła i dodatkowe lampy. Jedną z nich można ustawić przy łóżku malucha – do czytania książeczek – a drugą na biurku czy stoliku. Poza tym, zwłaszcza jeśli malec boi się ciemności, w pokoju dziecięcym warto zainstalować podświetlane półki o atrakcyjnych dla najmłodszych kształtach. Pełnią one jednocześnie rolę klimatycznego oświetlenia nocnego, dekoracji i miejsca do przechowywania. Pozwalają nadać aranżacji ciekawszy charakter, a z uwagi na swoją formę i kolory bardzo podobają się dzieciom.

Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno uwzględniać specyficzne potrzeby najmłodszych domowników, aby sypialnia dziecka była nie tylko funkcjonalnym, ale także przyjaznym dla malucha miejscem. Należy więc dobrze przemyśleć ilość, rodzaj i rozmieszczenie wszystkich źródeł światła w pokoju dziecka, pamiętając o potrzebach, które zmieniają się wraz z wiekiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here