Pneumatyka ma bardzo dużą gęstość mocy, czyli ma stosunkowo duże siły. Jest szybka, a jednocześnie mała i lekka. Kiedy do gry wkracza technologia napędu elektrycznego, sprawy się mogą komplikować. Jak zdecydować się na napęd i jakie kwestie warto wziąć pod uwagę?
Weźmy na przykład system, który powinien poruszać się w trybie powolnym tylko wtedy, gdy drzwi ochronne są otwarte. W przypadku napędów elektrycznych nie stanowi to żadnego problemu, po prostu wysyła się sygnał magistrali ze sterownika PLC. Jest to jednak bardzo trudne do rozwiązania pneumatycznego. Dotyczy to również różnych przyspieszeń. Wiemy więc, że z powodzeniem napędy wykorzystywane są dzisiaj w firmach, nawet przy takich czynnościach jak otwieranie i zamykanie drzwi.
Pneumatyka, a elektryka – kiedy wybrać poszczególne rozwiązania?
Pneumatyka potrafi bardzo dobrze przyspieszyć, ponieważ używa się grubych węży i dużych zaworów. Która technologia napędowa jest bardziej energooszczędna? Inżynierowie mówią: w zależności od zastosowania efektywność energetyczna jest kwestią zadania. I to musi być jasno zdefiniowane przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu elektrycznym lub pneumatycznym lub połączeniu obu. Otwartość profesjonalistów na rozwiązania elektryczne czy pneumatyczne wynikać może przede wszystkim z dużej liczby projektów badawczych związanych z tym zagadnieniem. Ponieważ inżynieria mechaniczna jest uważana za część prawie każdej instytucji naukowej, cała branża niesamowicie szybko się rozwija. Przy wyborze napędu nacisk kładzie się na koszty i wykonalność techniczną. Efektywność energetyczną można ocenić tylko w odniesieniu do konkretnego zadania.
Duzi producenci też to zauważają. Porównując technologię napędów elektrycznych i pneumatycznych, skupiamy się na rozważaniu korzyści w każdym konkretnym celu. Firmy zalecają najbardziej odpowiednie komponenty do danego zastosowania, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla użytkownika. Dzięki know-how w zakresie napędów pneumatycznych i elektrycznych firmy mogą doradzać klientom w sposób neutralny pod względem technologii. Aby uzyskać optymalne rozwiązanie, napędy pneumatyczne lub elektryczne niekoniecznie stanowią konkurencję, mogą się też w znaczący sposób uzupełniać.
Wybór napędu według zastosowania
Wybór jest łatwiejszy, ponieważ zalety obu technologii zostały dokładnie zbadane i udokumentowane. Klasycznymi kryteriami zastosowania pneumatyki są zadania związane z przemieszczaniem, sterowaniem siłą lub pozycjonowaniem. Napędy elektryczne odgrywają rolę w ruchach po torze i interpolacji osi. Umożliwiają one wysoką dynamikę przy wąskiej dokładności toru i są preferowane, gdy wymagana jest wysoka sztywność statyczna i dynamiczna. Napęd elektryczny zużywa tylko około jednej trzeciej energii, której napęd pneumatyczny potrzebuje do czystego ruchu. Z drugiej strony, jeśli napędy muszą wytrzymać określoną siłę, zużycie energii przez napęd elektryczny w rozważanym cyklu wzrasta do 20-krotnie w porównaniu z napędem pneumatycznym.
Jeśli sam stoisz przed wyborem napędu do firmy, skorzystaj z porad profesjonalistów. Wybierając biuro techniczno handlowe masz pewność, że otrzymasz gotowy projekt i pomysł na rozwiązanie twojego problemu i spełnienie oczekiwań.