Cykl pracy spawarki jest jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas jej zakupu. To właśnie ten czynnik w dużej mierze umożliwia funkcjonalne użytkowanie sprzętu spawalniczego. Aby wyjaśnić, czym jest to zjawisko, należy wspomnieć o tym, że każde z tych urządzeń ma określoną wydajność. W celu zachowania sprawności spawarki trzeba co jakiś czas przerwać jej użytkowanie. To właśnie z tym faktem związany jest termin cyklu pracy.
Co to jest cykl pracy spawarki?
W skrócie mówiąc, cykl pracy spawarki jest parametrem, który informuje użytkownika o tym, przez jaki okres może on nieprzerwanie korzystać z urządzenia. Czynnik ten różni się w zależności od użytego podczas pracy prądu. Kolejną kwestią związaną z cyklem spawarki jest czas potrzebny do ostygnięcia maszyny pomiędzy kolejnymi sesjami.
Łatwo więc domyślić się, że im wyższy jest ten parametr, tym bardziej wydajne staje się urządzenie spawalnicze. Jeśli więc użyty do spawania prąd ma niższe natężenie – wartość cyklu jest wyższa. W przypadku użycia wysokiego natężenia prądu – cykl staje się krótszy.
Tłumacząc to zjawisko jeszcze prościej, można użyć stwierdzenia, że jeśli pracownik używa do spawania bardzo dużej mocy prądu, to spawarka musi mieć częstsze przerwy w pracy. Kupując urządzenie z wyższym cyklem, można dłużej korzystać ze sprzętu przy pomocy prądu o dużym natężeniu.
W praktyce warto zwrócić uwagę na procentowo opisaną wartość cyklu. Okresy te są podzielone na 10-minutowe przedziały, a podana wartość jest analogiczna do minut zawartych w tym czasie. Przykładowo, cykl o wartości 60% oznacza, że urządzenie będzie mogło być użytkowane bez przerwy przez 6 minut, po których następuje 4-minutowa pauza na regenerację i schłodzenie.
Jakie cykl pracy spawarki wybrać w warunkach profesjonalnych?
– W warunkach profesjonalnych najlepiej jest wybierać spawarki z dłuższym cyklem. W praktyce przyczynia się to do szybszej, skuteczniejszej oraz bardziej wydajnej pracy. Urządzenia z cyklem około 50-60% są więc idealne do dużych zakładów produkujących mnóstwo elementów w krótkim czasie – informuje pracownik firmy Best Mateusz z Liszek.
Użytkownicy w warunkach domowych mogą pokusić się o sprzęt z nieco niższą wartością cyklu sięgającą 20-30%. Warto jednak pamiętać, że jeśli spawanie ma być szybkie i bardzo komfortowe, procentowy parametr musi być jak najwyższy.
Nie należy skracać czasu potrzebnego na ostygnięcie spawarki
Na zakończenie warto dodać, że nie należy skracać czasu, który jest potrzebny do całkowitego wychłodzenia spawarki. Mogłoby to doprowadzić do przegrzania się urządzenia oraz jego szybkiej i nieoczekiwanej awarii. Cykle są opisane na każdym sprzęcie i warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta.