Właściciele nieruchomości mają duży wybór systemu ogrzewania. Od najbardziej tradycyjnych opartych na paliwach stałych, po w pełni nowoczesne wykorzystujące energię odnawialną. Wybór nie jest zatem prosty, a najważniejszymi kryteriami są najczęściej kwestie ekonomiczne i komfort użytkowania. Ze względu na wygodę i bezobsługowość wiele osób zastanawia się nad ogrzewaniem elektrycznym, a jedynym dylematem jest obiegowa opinia dotycząca wysokich kosztów eksploatacji. Na ile jest ona prawdziwa i czy ogrzewanie prądem rzeczywiście jest kosztowne?
Szacując koszty ogrzewania z pewnością warto wziąć pod uwagę opłaty za paliwo. Wbrew pozorom nie jest to jednak jedyne kryterium. Liczy się także koszt samej inwestycji, na którą składa się zakup urządzeń oraz ich instalacja. Ważna jest również późniejsza awaryjność oraz wydatki związane z serwisowaniem i ewentualnymi naprawami. Dopiero takie całościowe podejście daje wiarygodne informacje o rzeczywistych kosztach. Jeśli w ten sposób spojrzymy na ogrzewanie elektryczne, okaże się ono znacznie korzystniejsze cenowo niż można się spodziewać. Wprawdzie koszty eksploatacji są dość wysokie, rekompensują je jednak stosunkowo niewielkie wydatki związane z samą inwestycją i bardzo niewielką awaryjnością urządzeń grzewczych.
Koszty inwestycji
Kotły elektryczne to produkty, których jedną z zalet jest uniwersalność działania ze wszystkimi rodzajami instalacji ogrzewania centralnego oraz instalacji wodnej. Mają niewielkie gabaryty, tak więc sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Ich montaż nie sprawia żadnych problemów, gdyż nie potrzebują podłączenia do wylotu kominowego. Dzięki temu z powodzeniem można ich używać w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, ale również w lokalach użyteczności publicznej, twierdzi przedstawiciel sklepu 499.pl.
Zakup i montaż kotła elektrycznego wraz z całą instalacją to zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku pieców na paliwo stałe. Grzejniki na prąd czy też piec akumulacyjny pochłoną mniejsze wydatki, a do tego ich instalacja będzie szybsza i zdecydowanie wygodniejsza. Odpada ponadto konieczność wygospodarowania miejsca na kotłownię i przechowywanie opału. Ponadto nowoczesne urządzenia tego typu są w zasadzie bezawaryjne, co sprawia, że nie trzeba się liczyć z kosztownymi naprawami. Niebywałą zaletą takiego rozwiązania jest też niezwykła wygoda i bezobsługowość.
Koszty eksploatacji
Nie ulega wątpliwości, że prąd jest dosyć drogi. Mimo to istnieje wiele sposobów, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie energią elektryczną. Przede wszystkim warto zdecydować się na nowoczesny kocioł elektryczny dobrej jakości, a także przemyśleć decyzję dotycząca korzystania z taryfy prądu. Wybór kotła akumulującego ciepło, szczególnie w wersji dynamicznej, pozwoli na pobranie energii podczas obowiązywania tańszej taryfy. Skumulowane ciepło będzie następnie stopniowo oddawane do pomieszczeń dzięki precyzyjnym czujnikom temperatury. Pozwoli to nie tylko na osiągnięcie komfortu cieplnego, ale przede wszystkim będzie miało realne przełożenie na oszczędności. Ponadto nowoczesne piece mają możliwość dokładnego sterowania temperaturą. Dzięki temu można obniżyć ją podczas nieobecności w domu, podwyższyć natomiast na czas powrotu z pracy. Przełoży się to na niższe rachunki za prąd, bez straty na komforcie.
Ogrzewanie elektryczne, szczególnie w domach o dobrej izolacyjności cieplnej to niezwykle wygodne rozwiązanie, które przy odpowiedniej konfiguracji wcale nie jest aż tak drogie, jak mogłoby się wydawać.