Dodatkowe akcesoria do stanowiska spawalniczego

0
716
Dodatkowe akcesoria do stanowiska spawalniczego

Czy spawanie można ułatwić? Oczywiście! Dobrze wyposażone stanowisko spawalnicze pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie spawu, a także podnieść jego jakość. To nie tylko wysokiej klasy spawarka czy sprzęt ochronny, ale również dodatkowe akcesoria, które usprawnią pracę. Doskonałym przykładem są manipulatory spawalnicze, które służą do pozycjonowania spawanego detalu. W artykule opowiemy, dlaczego warto zaopatrzyć w nie swoje stanowisko.

Co nosi spawacz?

Mówiąc o jakichkolwiek dodatkowych akcesoriach dla spawacza, trudno nie rozpocząć od podstaw, czyli jego stroju. Spawanie to niebezpieczna praca, która niesie za sobą szereg szkodliwych czynników. Są to między innymi: pył, kurz, hałas, odpryski nagrzanego metalu, a także promieniowanie UV i IR. Wszystko to sprawia, że spawacz powinien posiadać odpowiedni strój ochronny, który zminimalizuje podejmowane przez niego ryzyko zawodowe. Podstawowe środki ochrony osobistej spawacza to:

  • maska lub przyłbica spawalnicza,
  • rękawice spawalnicze dopasowane do rodzaju spawania (typ A do TIG, typ B do MIG/MAG i MMA),
  • niepalny kombinezon spawalniczy,
  • antypoślizgowe buty,
  • nauszniki, wkładki przeciwhałasowe lub inny ochraniacz słuchu,
  • półmaska filtrująca na usta i nos.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zawód spawacza można wykonywać dopiero po zdobyciu uprzednio odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia, książeczką spawacza lub świadectwem egzaminu zawodowego. Wszystkie te kwestie regulowane są przez Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Dlatego przed wyposażaniem swojego pracownika w odpowiedni sprzęt lub samodzielnym rozpoczynaniem przygody jako spawacz… lepiej odbyć stosowany kurs.

Otoczenie spawacza

Bezpieczne stanowisko spawalnicze to takie miejsce, które nie naraża ani spawacza, ani osób i sprzętu znajdujących się wokół na jakiekolwiek szkodliwe czynniki związane z jego pracą. Bez względu na to, czy dany zakład wykonuje spawanie sporadycznie, czy prace te odbywają się w przydomowym warsztacie, czy może jest to zaawansowane przedsiębiorstwo technologiczne korzystające z robotów i różnego rodzaju manipulatorów spawalniczych, musi zadbać o:

  • wydzielenie przestrzeni spawalniczej, czyli stanowiska pracy – w oddzielnym pomieszczeniu lub za pomocą stalowego stelaża i niepalnych kurtyn lub lameli, ekranów, szyb ochronnych, ścianek dźwiękochłonnych itp.,
  • gaśnice proszkowe lub pianowe oraz koce przeciwpożarowe,
  • niepalne maty antypoślizgowe pod nogi spawacza,
  • stół warsztatowy,
  • wentylację mechaniczną lub grawitacyjną i urządzeń filtrowentylacyjnych,
  • systemów transportu bliskiego.

Warto również pamiętać, że pomieszczenie przeznaczone do prac spawalniczych musi mieć wysokość minimum 3,5 metra, a jedno indywidualne stanowisko spawalnicze minimum 2 m2. Wszystkie drzwi i okna powinny otwierać się na zewnątrz. Ściany dobrze pomalować na neutralny, szary kolor. Biel odbija światło, dlatego nie jest najlepszym wyborem.

Manipulatory spawalnicze

Dodatkowe akcesoria do stanowiska spawalniczego to różnego rodzaju manipulatory spawalnicze. Dlaczego warto w nie inwestować? Jak mówi pracownik firmy Bartom – producent manipulatorów spawalniczych:

Manipulator spawalniczy, czyli pozycjonery, obrotniki rolkowe, obrotnice kolumnowe i stoły spawalnicze, pozwalają dowolnie ustawić spawany przedmiot tak, aby dostęp do każdej jego płaszczyzny był dowolny. Ułatwiają i przyśpieszają spawanie, a do tego podnoszą komfort pracy spawacza. Umożliwiają proste manewrowanie detalem zarówno niewielkim i lekkim, jak i takim o trudnej geometrii, cylindrycznym lub płaskim. Obrabiany detal można obracać w dowolnym kierunku czy też pochylać. Jest to ogromnym ułatwieniem i warto wybrać manipulatory spawalnicze jako dodatkowe urządzenie na stanowisku spawalniczym.

Manipulator spawalniczy to doskonały zamiennik lub uzupełnienie dobrych i wytrzymałych stołów warsztatowych. Urządzenia te pozwalają jednak pójść o krok dalej i jeszcze bardziej ułatwić i przyśpieszyć prace spawalnicze. Wszelkiego rodzaju pozycjonery, obrotniki, stoły spawalnicze mają realny wpływ na podniesienie jakości spawu oraz przyśpieszenie czasu wyrobu. CO za tym idzie, finalny produkt jest tańszy w produkcji i ładniejszy wizualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here