Schody zabiegowe – wygoda i elegancja

0
391
Schody zabiegowe - wygoda i elegancja

W wielu domach ogromną wagę przywiązuje się do wyglądu i estetyki wnętrz. Szczególnie istotną rolę odgrywa tam część reprezentacyjna, w której sprawdzą się atrakcyjne wizualnie schody. Rozważając zaprojektowanie domu, szukamy idealnych rozwiązań dotyczących schodów, które nie tylko będą wygodne, ale również ładne dla oka. Jakie motywy konstrukcyjne przyniosą maksymalny efekt wizualny?

Mariaż drewna i metalu

Rozpatrując kwestię schodów, trzeba pamiętać, że konstrukcje drewniane zawsze są kojarzone z ciepłem i przytulnym klimatem. Jest to więc najpopularniejszy materiał do tworzenia barierek i stopni. Najczęściej powstają one z rodzimych gatunków, takich jak buk czy dąb. Niezaprzeczalnym atutem takich wyrobów jest z pewnością trwałość oraz walor dekoracyjny. Do najciekawszych rozwiązań pod tym względem zalicza się schody zabiegowe, które mogą być wykonane z połączenia drewna i metalu. Dobrze skomponowana konstrukcja nośna z metalu sprawi wrażenie lekkości i dobrze się będzie komponować w nowoczesnych aranżacjach. Niektóre schody mogą posiadać barierki ze szkła, jednak to rozwiązanie jest stosowane bardzo rzadko.

Schody łamane

Decydując się na zakup schodów zabiegowych, warto wziąć pod uwagę jakość materiału, z jakiego są wykonane oraz parametry techniczne. Niektóre schody idealnie wpasują się w nowoczesne aranżacje, inne będą lepiej wyglądać jako uzupełnienie klasycznej antresoli. Podczas projektowania tego typu konstrukcji można wziąć pod uwagę różne rozwiązania. Do dyspozycji mamy schody łamane, wachlarzowe oraz wspomniane wcześniej schody zabiegowe. Schody łamane należą do rozwiązań zawierających wygodny spocznik oraz równe wymiary stopni. Zapewniają więc wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Sporych rozmiarów spocznik jest polecany, gdy w domu są dzieci.

Wersje wachlarzowe i zabiegowe

Innym popularnym rozwiązaniem są schody wachlarzowe. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają one kształt wachlarza. Dzięki takiej konstrukcji można uzyskać ciekawe efekty. Natomiast schody zabiegowe w przeciwieństwie do wersji wachlarzowych posiadają równe stopnice drewniane. W miejscu zmiany kierunku montuje się stopnie o zmiennej szerokości. Tego typu rozwiązania nie uwzględniają w swoim projekcie spocznika. Zajmują przy tym mniej miejsca i z łatwością zastąpią schody wachlarzowe. Schodami zabiegowymi możemy udekorować zarówno duży salon jak i niewielki korytarz. Jeśli ich wykończeniem będzie drewno bukowe lub dębowe, to całość przykuje uwagę niezwykłą delikatnością i dużym ładunkiem dekoracyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here