Czym powinny się wyróżniać wysokiej jakości węże przemysłowe?

0
421
Czym powinny się wyróżniać wysokiej jakości węże przemysłowe?

Węże do powietrza i gazu są przeznaczone do przesyłania sprężonego powietrza i gazów z jednego punktu do drugiego w zastosowaniach przemysłowych, medycznych, budowlanych i rolniczych. Węże przemysłowe są zwykle wykonane z materiałów takich jak kauczuk nitrylowy, polichlorek winylu), monomer etylenowo-propylenowo-dienowy, politetrafluoroetylen, czy też silikon itp. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Charakterystyka węży przemysłowych

Wysokiej jakości węże przemysłowe to nie tylko odpowiedni dobór bazowego materiału. Nie mniej ważne jest wzmocnienie ich konstrukcji i w tym przypadku zwykle stosuje się oplot ze stali nierdzewnej lub tkaniny poliestrowej, aby zapewnić bezpieczeństwo i długowieczność. Muszą również spełniać różne normy dotyczące bezpieczeństwa transportu powietrza i gazu.

Do obsługi jakich mediów gazowych używa się węży przemysłowych?

  • sprężone powietrze,

  • propan,

  • acetylen,

  • wiele innych.

Znajomość i zrozumienie rodzaju mediów ma duże znaczenie przy wyborze materiału węży przemysłowych i ich specyfikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowe działanie.

Transport różnych mediów a dopasowane węże przemysłowe

Mówiąc ogólnie węże powietrzne służą do przesyłania sprężonego powietrza do układów pneumatycznych. Tego rodzaju węże muszą mieć wysoką wytrzymałość, aby wytrzymać wysokie ciśnienia, aby zapobiec wyciekom i uszkodzeniom. Ponadto do sprężonego powietrza czasami dodaje się smary na bazie oleju, aby zapewnić płynną pracę sprzętu. Dlatego pilnuj, aby z wybranymi wężami powietrznymi wiązała się także wysoka odporność na olej.

Jednak w dużych sprężarkach cząsteczki powietrza często zderzają się ze sobą, wytwarzając ciepło. Może to powodować nadmierne ciepło, które może degradować węże gumowe, co skraca żywotność węża i powoduje problemy z bezpieczeństwem. Dlatego w przypadku zastosowań w wysokich temperaturach należy użyć falistych węży przemysłowych z metalu. Te faliste metalowe węże szybko rozpraszają nadmiar ciepła i pomagają schłodzić media.

Warto również zauważyć, że transportowane gazy w obiektach przemysłowych transportowane mogą być toksyczne i/lub łatwopalne. W takich zastosowaniach należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego rodzaju węża i jego złączek. Węże gazowe muszą być szczelne i odporne na pękanie. Błędna ocena materiałów węży, wymagań dotyczących ciśnienia i osprzętu może prowadzić do awarii węża, co może być bardzo niebezpieczne w takich obiektach. Absolutnie więc nie może to zostać zignorowane, a w razie potrzeby najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here