Tadao Ando – z czego słynie japoński architekt?

0
858
Tadao Ando - z czego słynie japoński architekt?

Samouk w dziedzinie architektury – to brzmi nierealnie, a jednak Tadao Ando, urodzony 13 września 1941 roku w Osace (Japonia) dowodzi, że talent i determinacja popłacają. Był jednym z bliźniąt, które wychowywało się u dziadków. Prosta, drewniana konstrukcja ich domu oraz brak wystarczających środków finansowych odcisnęły ogromny ślad na usposobieniu późniejszego zdobywcy wielu nagród w dziedzinie architektury. Tadao szybko zaczął pracować na swoje utrzymanie jako bokser i uczyć się samodzielnie architektury, na której studiowanie nie mógł sobie pozwolić.

Japoński architekt, łączący minimalizm z żywiołami natury

Początkowo niedoceniany, Tadao Ando założył własną pracownię architektoniczną, gdzie rozpoczął od projektowania budynków jednorodzinnych. Przełomem okazał się dom na wąskiej działce, powstały z dwóch betonowych, prostych brył z miejscem na naturę pośrodku. Innowacyjny pomysł zwrócił uwagę wielu krytyków i przychylnych recenzentów. Tadao Ando zaczął wypływać na szersze, architektoniczne wody. Jego znakiem charakterystycznym stało się połączenie minimalizmu z żywiołami natury, zwłaszcza powietrzem i wodą. Kochał zastosowanie betonu i prostych, geometrycznych form. Uwielbiał łączyć tradycyjne, japońskie elementy z nowoczesnym minimalizmem. Nazywany ascetą wśród architektów, zyskał ogromną popularność nie tylko w Japonii, ale w Europie oraz Ameryce

Doceniony za innowacyjne i niezwykłe koncepcje

Hołdujący minimalizmowi, harmonii oraz połączeniu natury z nowoczesnymi rozwiązaniami (takimi jak beton) Tadao Ando stworzył wiele budowli, które zyskały miano kultowych. Znane projekty zyskały uznanie ekspertów, przynosząc Ando wiele nagród w kategorii architektury, bez posiadanego wykształcenia kierunkowego. Człowiek, wyróżniający się ogromną determinacją oraz talentem nazwany został mistrzem betonowych konstrukcji. Wśród nich znajduje się między innymi Kościół Światła (Osaka), Owal na Wyspie Naoshima, 4×4 House czy Muzeum Sztuki w Chichu. Dzieła Tadao Ando przypadły do gustu miłośnikom nowoczesnego minimalizmu oraz osobom, ceniącym zastosowanie betonu w architekturze. Twórca jako laureat wielu nagród zyskał ogromne uznanie w międzynarodowej społeczności architektów, odbierając nawet wyróżnienie, zwane architektonicznym Noblem. Tadao bez kierunkowego wykształcenia nieustannie się rozwija, dokształca, a jego dzieła podziwiane są zarówno przez znawców, jak i laików. Koncepcja połączenia natury z betonem zyskała miano innowacji, którą warto było rozwijać i naśladować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj