Dlaczego zagospodarowanie przestrzeni miejskiej zielenią jest ważne?

0
67

Przebywanie w otoczeniu roślinności to znakomity sposób na relaks i odpoczynek, a także zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia fizycznego i psychicznego. Tereny porośnięte trawą, kwiatami, krzewami czy drzewami będą szczególnie cenne w przypadku przestrzeni miejskiej, ponieważ zapewniają mieszkańcom potrzebny kontakt z przyrodą, a jednocześnie są idealnym miejscem do różnego rodzaju aktywności sportowej np. porannego biegania.

Co można zyskać dzięki właściwie zagospodarowanym terenom zieleni?

Zarządzanie terenami wspólnymi jest dużym wyzwaniem dla instytucji czy poszczególnych osób odpowiedzialnych za dany obszar. Właściwe urządzenie przestrzeni wymaga uwzględnienia potrzeb wszystkich jej użytkowników, a jednocześnie wiąże się z koniecznością prawidłowego korzystania z dostępnych zasobów. W miejscach silnie zurbanizowanych niezwykle istotna okazuje się odpowiednia gospodarka zielenią. Dobrze zaprojektowane i regularnie pielęgnowane tereny zieleni korzystnie wpływają na estetykę swego bezpośredniego otoczenia, będąc jego efektowną ozdobą. Nasadzenia roślinności pomagają w zagospodarowywaniu wody opadowej, gwarantując jednocześnie utrzymywanie potrzebnej wilgoci. Drzewa i krzewy umożliwiają zmniejszenie temperatury podczas letnich upałów, a także dają schronienie ptakom, pożytecznym owadom, stają się też miejscem, gdzie mogą pojawiać się mniejsze zwierzęta takie jak jeże czy wiewiórki. Co szczególnie ważne, tereny zieleni są też nieocenionym miejscem do wypoczynku i spacerów, podnosząc wartość nieruchomości znajdujących się w pobliżu i istotnie zwiększając komfort życia mieszkańców. Pozwalają na rekreacyjne uprawianie sportu, a także są idealnym miejscem do spędzania czasu z dziećmi.

Jak dbać o tereny zieleni?

Tworzenie i utrzymywanie terenów zieleni wymaga skorzystania z pomocy fachowców specjalizujących się w ich obsłudze. W ramach gospodarki zielenią publiczną niezbędne okaże się przygotowywanie projektów wykorzystania danych obszarów oraz ochrony terenów zieleni, w tym planowania nowych nasadzeń. Konieczne będzie systematyczne przeprowadzanie inwentaryzacji zieleni, które pozwalają na ocenę stanu roślinności oraz opracowanie zaleceń co do jej pielęgnacji. W przypadku roślin wymagających interwencji nie obejdzie się bez ekspertyz i opinii dendrologicznych pozwalających na usunięcie drzew, które stanowią zagrożenie. Pracownia Projektowa Magdaleny Loose z Gdańska świadczy kompleksowe usługi z zakresu gospodarki zielenią, a także zajmuje się projektowaniem terenów zieleni, inwentaryzacją zieleni i sporządzaniem opinii dendrologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here