Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem?

0
1585
Jak zabezpieczyć drzwi przed włamaniem?

Zamki antywłamaniowe to tylko jeden z elementów zabezpieczenia drzwi przed włamaniem. Większość osób właśnie na tym elemencie poprzestaje. Okazuje się jednak, że form zabezpieczenia przed złodziejami może być znacznie więcej. W przygotowanym artykule postaramy się omówić pokrótce kilka z nich. Przedstawimy najbardziej skuteczne formy ochrony drzwi przed włamaniem.

Jaki zamek do drzwi wybrać?

Wybierając zamek do drzwi, nie warto ograniczać się tylko do jednego zabezpieczenia. Optymalną formą ochrony są dwa, a nawet trzy zamki. Dlaczego nie więcej? Ponieważ każdy zamek wymaga montażu w skrzydle drzwi. Ich większa liczba spowodowałaby osłabienie całej konstrukcji. Przez to byłyby one łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja.

W przypadku montowania kilku zamków jeden z nich powinien być wpuszczany w skrzydło drzwi. Dwa pozostałe mogą być nawierzchniowe. Nazywane są one także zasuwami.

Podczas zakupu zamka bardzo ważny jest wybór odpowiedniej klasy. W przypadku mechanizmów, które będą chronić drzwi wejściowe do domu lub mieszkania, należy bezwzględnie postawić na produkty z atestem. Stosowny certyfikat jest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Dokonuje on klasyfikacji zamków na 5 kategorii – O, T, A, B oraz C. Najwyższy poziom ochrony zapewniają zamki antywłamaniowe oznaczone symbolem C.

Klamka chroniąca przed włamaniem

Zastanawiając się nad zabezpieczeniem drzwi przed włamywaczami, niewiele osób zwraca uwagę na klamkę. Z pozoru wybór tego elementu nie powinien mieć wpływu na poziom bezpieczeństwa. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Dzięki montażowi bezpiecznych klamek można dodatkowo wzmocnić poziom ochrony samego zamka. Bardzo utrudniony jest demontaż tego elementu. Wynika to z faktu, że po zewnętrznej stronie nie znajdują się żadne śruby. Dodatkowo często od spodu szyldu umieszczona jest blacha, która stanowi dodatkową formę ochrony.

Alternatywnym zabezpieczeniem jest tzw. sztywny pochwyt. Tego typu klamki są nieruchome od strony wejściowej. Do mieszkania można dostać się wyłącznie za pomocą klucza. To bardzo bezpieczne, ale także ryzykowne rozwiązanie. Szczególnie w przypadku osób, którym zdarza się zapominać klucza do drzwi. Sztywny pochwyt sprawia, że drzwi zatrzaskują się automatycznie, ale nie zamyka się zamontowany w nich zamek. Chyba że w skrzydle znajduje się zamek automatyczny, który powoduje zaryglowanie drzwi w momencie ich zatrzaśnięcia.

Gdzie można zaopatrzyć się w omówione wyżej formy zabezpieczeń? Hurtownia Artykułów Metalowych Henryka Karolewskiego oferuje zamki antywłamaniowe, klamki oraz wiele innych zabezpieczeń. Alternatywą dla punktu stacjonarnego zlokalizowanego w Szczecinie jest prowadzony przez firmę sklep online.

Dodatkowe formy zabezpieczenia drzwi

Kolejną formą zabezpieczenia drzwi przed włamaniem jest połączenie ich z ościeżnicą od strony zawiasów. W tym celu wykorzystuje się tzw. bolce antywyważeniowe. Znacznie utrudniają one możliwość wypchnięcia drzwi z ościeżnicy. Uzupełnieniem zabezpieczeń antywłamaniowych są łańcuchy i zasuwy do drzwi. Nie powinny one stanowić jedynej formy ochrony. Zapewniają raczej komfort psychiczny dla domowników przebywających w mieszkaniu. Pewną formą ochrony przed włamywaczami jest także wizjer. Pomaga on w identyfikacji nieproszonych gości.

Im więcej różnych zabezpieczeń, tym wyższy poziom ochrony drzwi wejściowych przed włamywaczami. W tym przypadku każdy detal ma ogromne znaczenie. Nawet zwyczajny wizjer stanowi formę ochrony, która może odstraszyć złodziei. Poszczególne zabezpieczenia warto montować z rozmysłem, aby jednocześnie nie obniżyć wytrzymałości drzwi, a tym samym poziomu ochrony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj