Skąd bramy automatyczne wiedzą, kiedy się otwierać?

0
707
Skąd bramy automatyczne wiedzą, kiedy się otwierać?

Automatyka bramowa sprawia, że możemy wjechać na posesję bez konieczności manualnego otwierania zamku. Wystarczy jeden przycisk na kompaktowym pilocie, aby uzyskać dostęp do działki. Kiedy samochód przejedzie już przez wejście, instalacja także sama się za nim zamyka. Skąd jednak bramy automatyczne wiedzą, że właśnie teraz należy przesunąć swoje skrzydło?

Automatyka do bram składa się z kilku elementów, wśród których jedną z najważniejszych ról pełni siłownik. Urządzenie znajduje się w napędzie instalacji i bezpośrednio odpowiada za jej ruch – przesuwa, ciągnie, uchyla bądź podnosi skrzydła (w zależności od rodzaju bramy), pozwalając na wjazd na posesję lub do garażu. Aparatura nie działałaby jednak efektywnie bez modułu sterującego, kontrolowanego przez sygnały nadawane z pilota. Sposób przekazywania wysłanych informacji do napędu okazuje się niezbyt skomplikowanym procesem.

Działanie automatyki bramowej 

Na siłownik, do którego nie dostarczono impulsu nakazującego działanie zostaje nałożona blokada. Za ograniczanie napędu zazwyczaj odpowiadają przekładnie ślimakowe, stosowane powszechnie w automatyce do bram przesuwnych. Dopiero informacje pochodzące z modułu sterującego zwalniają napięcie i umożliwiają zdalne otworzenie skrzydeł. Moduł składa się z kolei z pilota (nadajnika) i odbiornika znajdującego się wewnątrz samej instalacji. Przekaz wysyłanego sygnału zazwyczaj odbywa się za pomocą fal radiowych.

Użycie pilota jest konieczne przy wjeździe do bramy, jednak będąc już na posesji zwykle nie trzeba martwić się o jej zamknięcie. Można również bez obaw przejechać pomiędzy słupkami, ponieważ instalacja z pewnością nie zamknie się na pojeździe. Dlaczego? Urządzenie zazwyczaj jest wyposażone w specjalne fotokomórki, które wykrywają ruch bądź obecność auta. Za tę funkcję odpowiadają odbiornik i nadajnik komunikatu opartego na podczerwieni, które znajdują się z jednej i z drugiej strony bramy. To bezpieczna technologia, wykorzystywana przez wielu producentów – w tym Motorline i firmę CEZAB Distribution.

Dlaczego warto wybierać bramy automatyczne? 

Automatyka bramowa pozwala na niezależność względem mechanicznych zamków, kłódek i gubiących się kluczy. Samoprzesuwne skrzydła zdecydowanie poprawiają komfort życia: oszczędzają czas zwykle przeznaczany na zabezpieczenie posesji oraz nie wymagają wyjścia z auta, aby się do niej dostać – zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Instalacja jest także znacznie bezpieczniejsza od „analogowych” rozwiązań: nie istnieje konieczność zostawiania odpalonego samochodu, do którego w momencie nieuwagi może dostać się intruz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here