Przenoszenie ciężarów to największe wyzwanie w czasie przeprowadzki. Złe ocenienie własnych sił może doprowadzić do uszkodzenia mebli, a co gorsza może skutkować przemęczeniem, kontuzjami i bólami kręgosłupa. Dlatego podczas dźwigania warto postępować ostrożnie i stosować bezpieczne techniki noszenia. Czasem jednak lepiej to zadanie powierzyć zawodowcom – koszty błędów mogą zdecydowanie przewyższać rachunek za profesjonalną usługę.
Nie tylko szafy, kanapy czy biurka są poważnym wyzwaniem podczas przeprowadzki – zbyt duże kartony wypełnione książkami czy sprzęty AGD także wymagają sporo siły i ostrożności, aby je bezpiecznie przenieść. A wyniesienie pianina czy sejfu z reguły przekracza już możliwości zwykłych domowników i ich pomocników. Podczas kilkugodzinnego dźwigania dobytku na swoje barki trzeba wziąć ciężary godne atletów. Nie każdy jest na to gotowy, a niektóre osoby powinny od takiego wysiłku wręcz trzymać się z daleka.
– Zawodowi tragarze lub pracownicy przyzwyczajeni do codziennej, ciężkiej pracy fizycznej są dobrze przygotowani na takie trudy – mówi specjalista z Kengo Przeprowadzki, firmy z Krakowa zajmującej się od lat transportem mebli i sprzętów domowych. – Doskonale wiedzą, jak chronić się przed urazami, a szczególnie dbają o kręgosłup. Jego uszkodzenia są wyjątkowo niebezpieczne i bolesne, a skutki zaniedbań mogą ciągnąć się potem latami, a nawet towarzyszyć już na stałe. Dlatego przy noszeniu dużych ciężarów lub przy długotrwałym wysiłku należy zachować rozsądek i stosować się do kilku podstawowych rad osób doświadczonych.
Jak chronić kręgosłup w czasie noszenia ciężarów?
Planując przenoszenie ciężarów warto zadbać o to, by jednorazowo nie brać na siebie zbyt wielkiego obciążenia. Częstym błędem jest pakowanie w duże kartony książek i innych przedmiotów. Pojedynczo każda z tych rzeczy nie wydaje się zbyt ciężka, ale wypełnione pudło to już inna sprawa. Dlatego warto włożyć przedmioty do mniejszych kartonów i zrobić więcej kursów do samochodu, niż brać duże ciężary za jednym razem. Zmęczenie nóg podczas chodzenia jest dużo mniej niebezpieczne niż przeciążenie kręgosłupa.
Jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa jest niewłaściwe podnoszenie ciężarów z ziemi – to kluczowy moment dla całej operacji. Nie powinno się schylać po paczkę na wyprostowanych nogach, ponieważ w tej postawie obciążenie działa przede wszystkim na kręgosłup, który na dodatek znajduje się w pozycji wyjątkowo zagrożonej urazami. Właściwym podejściem jest kucanie na zgiętych nogach i podnoszenie ciężaru w górę siłą mięśni kończyn dolnych. Nogi są najsilniej zbudowaną częścią ciała i najlepiej znoszą duży wysiłek – w ten sposób kręgosłup jest dobrze chroniony przed urazami.
Dźwiganie na dłuższym odcinku warto podzielić na etapy, jednak miejsca odpoczynków należy odpowiednio przygotować. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie tam stołu lub biurka, tak aby można było na nich odkładać pudła czy inne ciężary. Dzięki temu po przerwie nie trzeba będzie jeszcze raz podnosić ich z ziemi. Zaoszczędzi się wtedy wiele sił i nie narazi dodatkowo kręgosłupa na szwank.
Podczas noszenia należy trzymać plecy prosto – nie wyginać się na boki i nie pochylać. Każde odejście od pionu to narażenie centralnej części szkieletu na szwank. Przestrzeganie tych wszystkich zasad podczas wnoszenia mebli z pewnością pomoże ochronić kręgosłup przed urazami, ale nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Każda osoba zaangażowana w przeprowadzkę powinna znać swój limit sił zdolnych do zmagania się z ciężarami jednorazowo i przez cały dzień. Znaczne przekroczenie tej granicy jest również niebezpieczne, nawet jeśli zachowane zostaną pozostałe zasady bezpieczeństwa. Przeciążenie jest poważnym błędem, który może mieć złe konsekwencje.
Pasy – ulga dla pleców
Dobrym sposobem na odciążenie pleców jest stosowanie specjalnych pasów do przenoszenia ciężarów. Pomagają one transportować dwóm osobom meble lub duże pakunki. Dzięki nim nie trzeba wysoko unosić przedmiotów o sporych gabarytach, a podczas dźwigania ma się wolne ręce. Uprząż, do której przymocowane są pasy, rozkłada ciężar równomiernie na barki i plecy tragarza, a w ten sposób nacisk na kręgosłup zostaje lepiej zbalansowany. Ta metoda pomaga znieść większe obciążenia i lepiej zabezpiecza pracowników.
Stosowanie pasów ma dwie wady. Pierwszą jest fakt, że trzeba mieć pewne doświadczenie, aby brać się w ten sposób za duże ciężary. Drugą jest koszt ich zakupu. Co prawda proste zestawy nie są drogie, ale zupełnie nie nadają się do noszenia dużych gabarytów. Natomiast na najlepsze profesjonalne pasy trzeba wydać nawet kilkaset złotych – to spory wydatek, jak na sprzęt do użycia na jednej przeprowadzce.
Najbezpieczniejszy sposób – profesjonalna firma
Przed każdą przeprowadzką należy rozważyć, czy przeprowadzić ją własnymi siłami, czy też wynająć profesjonalną firmę. To zazwyczaj ciężkie i trudne do wykonania zadanie, a błędy przy jego wykonaniu mogą skutkować uszkodzeniami mebli i niepotrzebnymi nerwami.
Poważnie należy rozważyć także fizyczne możliwości i bezpieczeństwo własnego organizmu. Kręgosłup jest najbardziej narażoną na uszkodzenie częścią ciała w czasie dźwigania dużych ciężarów. Z pewnością za noszenie mebli nie powinny się brać osoby, które odczuwają nawet lekkie bóle w plecach. Wysiłek ponad możliwości może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a wtedy skutki urazów dają o sobie często znać przez lata.
Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Doświadczeni pracownicy gwarantują bezpieczne przewiezienie dobytku, a jego właściciele mogą w takiej sytuacji do minimum odgraniczyć stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania.