Ile obecnie kosztuje mieszkanie w Krakowie – to jedno z pytań, które zadają sobie osoby starające się o kredyt hipoteczny w Małopolsce. W tym artykule sprawdzamy dane oraz prognozujemy, jak może wyglądać krakowski rynek nieruchomości w najbliższych miesiącach.
eny mieszkań w Krakowie 2021
W marcu 2020 roku, kiedy na dobre wybuchła pandemia Covid-19 w Polsce, wiele osób spekulowały, że ceny nieruchomości mogą znacznie spaść. U podstaw takiego myślenia były mniejsza przyznawalność kredytów hipotecznych oraz spadający popyt. Jak się okazuje po ponad dwunastu miesiącach – ceny nie tylko nie spadły, ale nawet wzrosły.
Obecnie za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Małopolski należy zapłacić średnio 9049 złotych. To o blisko 600 złotych więcej niż jeszcze rok temu. Oczywiście, mówimy tutaj o średniej, więc w przypadku wielu dzielnic różnice między cenami rok do roku są jeszcze większe – podkreślają deweloperzy Kraków. Według ekspertów to nie koniec podwyżek.
Najdroższą obecnie dzielnicą Krakowa jest Stare Miasto, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić aż 11 104 złotych. Oznacza to, że za 100-metrowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić ponad milion. Podobną wartość osiągają nieruchomości w dzielnicach Grzegórzki oraz Zwierzyniec. Tam również za metr kwadratowy nieruchomości trzeba płacić ponad 10 000 złotych.
Na drugim biegunie, czyli wśród najtańszych dzielnic drugiej stolicy Polski wymienia się Nową Hutę oraz Wzgórze Krzesławickie. Średnie ceny mieszkań niewiele przekraczają tam 7600 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że za 100-metrowe mieszkanie w tych dzielnicach zapłacimy o ponad 350 000 mniej niż na Starym Mieście.
Kupujący ruszyli na zakupy
Jak przekonują krakowscy deweloperzy, ostatnie tygodnie to prawdziwe uwolnienie rynku. Luzowanie pandemicznych obostrzeń oraz masowe szczepienia sprawiły, że wiele osób, które wstrzymały się z zakupem nieruchomości, ruszyło obecnie na zakupy.
Na duży popyt ze strony konsumentów duży wpływ mają również banki. Oferują one obecnie stosunkowo tanie kredyty hipoteczne (ze względu na niski poziom stóp procentowych). Dodatkowo, część banków zaczyna zmieniać swoją politykę wobec kredytobiorców, która była zaostrzona w miesiącach, gdzie pandemia najmocniej dawała się we znaki.
W praktyce oznacza to, że obecnie na rynku jest bardzo wielu kupujących z przyznaną zgodą na kredyt hipoteczny. Tak duży popyt musi odbić się na cenach mieszkań.
Ceny mieszkań w Krakowie – prognozy
Jak przekonują nas deweloperzy z Krakowa: ceny będą rosły. Duży popyt powoduje, że nowe mieszkania oraz domy w stanie deweloperskim wyprzedają się jak świeże bułeczki. Na tej sytuacji chcą skorzystać firmy budowlane oraz deweloperzy, którzy podnoszą ceny nieruchomości.
Eksperci ds. rynku mieszkaniowego jednak uspokajają. Podwyżki nie będą drastyczne, a na inwestycji w nieruchomość dalej nie powinno się tracić. Najbliższe miesiące będą więc idealnym czasem na zakup nowego mieszkania lub domu.