Co to znaczy, że młotek jest bezodrzutowy?

0
1604
Co to znaczy, że młotek jest bezodrzutowy?

Młotek jest narzędziem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie szereg różnych prac, dlatego jest obecny praktycznie w każdym domu. Oprócz wbijania gwoździ, do których zasadniczo został stworzony, znajduje zastosowanie podczas prac monterskich czy kształtowania różnych powierzchni. Wśród wielu różnych rodzai młotków dostępnych na rynku znajdziemy młotki bezodrzutowe. Czym się charakteryzują? Jak wybrać odpowiedni młotek do pracy?

Efekt odrzutu towarzyszący pracy z użyciem tradycyjnego młotka

Młotki składają się z dwóch części – trzonka oraz obucha. Trzymając za trzonek, uderzamy obuchem we wskazane miejsce bądź gwóźdź. W momencie uderzenia tradycyjnym młotkiem powstaje efekt odrzutu. Polega on na tym, że młotek natychmiast po uderzeniu, z niemal taką samą mocą odbija się od uderzanej powierzchni. Efekt odrzutu może być kłopotliwy nawet dla najbardziej doświadczonych fachowców. Stwarza nie tylko niebezpieczeństwo urazu, gdy młotek uderzy w nas samych, ale także może uszkodzić przedmioty lub powierzchnie w swoim otoczeniu. Zdarza się, że trzeba manewrować młotkiem w bardzo małych i wąskich przestrzeniach, np. podczas składania mebli. Wówczas odrzut może spowodować, że młotek w niekontrolowany sposób uderzy w inne miejsce, powodując tym samym szkody. Ponadto efekt odrzutu jest niepożądany podczas prac ślusarskich i blacharskich, wbijania palików i słupków, a także obróbki kruchych lub miękkich materiałów.

Czym charakteryzuje się młotek bezodrzutowy?

Młotek bezodrzutowy, jak sama nazwa wskazuje, jest tak zbudowany, aby niwelować efekt odrzutu. Obuch młotka jest wydrążony, a w jego środku, w zależności od wybranego modelu, znajduje się piasek, ołowiane śruciny lub żelazne kulki. Dodatkowo w ich konstrukcji znajdziemy tworzywo sztuczne, które stanowią końcówki obucha lub powleka młotek w całości. Dzięki temu odrzut podczas uderzenia jest redukowany, a ryzyko ewentualnych usterek zniwelowane. Ponadto brak odrzutu sprawia, że zużywamy znacznie mniej energii podczas pracy, a także rośnie bezpieczeństwo pracy, ponieważ ruchy wykonywane młotkiem są w pełni kontrolowane. Młotek bezodrzutowy jest ergonomiczny i tak wyprofilowany, aby zapewnić wygodę pracy oraz umożliwić manewrowanie nim bez szkody w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowo młotek bezodrzutowy pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i stawów przy pracy oraz chroni obrabianą powierzchnię. Doskonale sprawdzą się nawet w przypadku dobijania poziomującego płytek ceramicznych bądź montażu części maszyn.

Na co zwrócić uwagę, wybierając młotek bezodrzutowy?

Parametry, które warto wziąć pod uwagę, wybierając młotek bezodrzutowy, są podobne jak w przypadku pozostałych rodzajów młotków, czyli waga, rozmiar, występujący uchwyt czy wykonywana nim praca. Jak informuje ekspert z firmy ROLMASZ:

Jeżeli chodzi o młotek bezodrzutowy, znaczenie ma dodatkowo tworzywo sztuczne, jakie zastosowano do produkcji, ponieważ powinno być dostosowane do obrabianej powierzchni i w dużej mierze determinuje trwałość młotka. Istotne jest także wypełnienie młotka, które ma zasadniczy wpływ na wagę młotka i tym samym wygodę podczas pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj