Przebarwienia na kamieniu naturalnym. Czy i kiedy mogą występować?

0
1038
Przebarwienia na kamieniu naturalnym. Czy i kiedy mogą występować?

Kamienie naturalne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się do wykańczania różnego rodzaju elementów zarówno w domu jak i ogrodzie. Mogą to być blaty, parapety, elewacje schody, kominki i wiele więcej. Wykończenia z naturalnego tworzywa wyglądają elegancko i efektownie, ale niestety efekt ten mogą zaburzać przebarwienia i plamy. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Dlaczego na kamieniach naturalnych występują przebarwienia?

Wśród kamieni naturalnych wyróżniamy te mniej lub bardziej nasiąkliwe. Niezależnie od rodzaju materiału, to właśnie woda jest jego największym wrogiem. Kamienie charakteryzują się porowatą strukturą i to właśnie przez pory do ich głębi może wnikać i osadzać się woda, a właściwie zanieczyszczenia w niej zawarte. Skutkiem tego są przebarwienia. Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba pamiętać o regularnym impregnowaniu powierzchni z naturalnych materiałów. Najlepiej robić to co ok. 5 lat.

Jeśli chodzi o blaty, czy inne wyposażenie użytku codziennego, warto po każdym użyciu przetrzeć powierzchnię na mokro, a następnie na sucho. W końcu znacznie łatwiej jest zapobiegać plamom niż je usuwać. Gdy widzimy, że coś wylało się na kamień, najlepiej usunąć to od razu, zamiast czekać aż wsiąknie w głębsze warstwy. Jeśli jednak tak się stanie, konieczne będzie użycie kremu do czyszczenia plam z wody lub użycie wełny stalowej. Przy drugim sposobie należy być ostrożnym, ponieważ może uszkodzić niektóre kamienie np. marmur lub wapień.

Jak usunąć naturalne plamy z kamienia naturalnego?

Nawet jeśli starasz się dbać o powierzchnie z kamienia naturalnego, może całkiem przypadkiem dojść do powstania na nim plamy, czy przebarwienia. Kamienie wykorzystywane na zewnątrz są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Z czasem mogą pojawiać się na nich mech, grzyby, pleśń lub zielone naloty. Takie zabrudzenia powinno się czyścić specjalnymi preparatami, które nie uszkodzą tworzywa. Z kolei plamy po jedzeniu i napojach np. kawie, czy herbacie, a także inne pochodzenia organicznego takie jak krew, odchody zwierząt, można usunąć wywabiaczem, który wnika w strukturę kamienia. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku nie zawsze detergenty są koniecznością. Jeśli plamy te powstały na zewnątrz, z czasem mogą zniknąć samoistnie, wybielone dzięki promieniom słonecznym.

Skąd się biorą białe plamy na kamieniach naturalnych? 

Często na kamieniach naturalnych położonych na zewnątrz np. na schodach lub tarasach można zaobserwować charakterystyczny biały nalot. Ekspert z hurtowni kamienia naturalnego HB-Polska z Krakowa tłumaczy:

„Białe naloty na kamieniach to tzw. wykwity wapienne Przebarwienia te biorą się z wody, a dokładniej w zawartych w niej soli mineralnych i wapieniu. Przy odpowiedniej temperaturze woda zaczyna parować, a na materiale pozostaje osad”.

Próba usunięcia takich plam samą wodą jest bezskuteczna. Jak w większości przypadków, takie przebarwienia na kamieniach naturalnych zejdą tylko dzięki specyfikom. Warto jednak wiedzieć, że nie może to być środek czyszczący na bazie kwasów, ponieważ tak możemy trwale uszkodzić materiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here