Jak dobrać pompę ciepła do wielkości basenu?

0
1014
Jak dobrać pompę ciepła do wielkości basenu?

Aby utrzymać komfort użytkowania basenu w polskiej strefie klimatycznej, należy zadbać o jego odpowiednie podgrzewanie. Do najbardziej efektywnych rozwiązań w tym zakresie należą basenowe pompy ciepła. Zastosowanie takiego urządzenia sprawi, że czas korzystania ze zbiornika nie ograniczy się wyłącznie do najcieplejszych dni w roku. Pompa grzewcza do basenu zawsze powinna być odpowiednio dobrana, zwłaszcza do wielkości akwenu.

Ogrzewanie basenu pompą ciepła

Pompa do podgrzewania wody w basenie pozwala na utrzymanie komfortowych warunków kąpielowych w praktycznie każdym środowisku, a tym samym niezależnie od czynników atmosferycznych. Na temperaturę wpływa również lokalizacja zbiornika – im bardziej nasłoneczniony obszar, tym cieplejsza woda. Straty ciepła najmocniej i najszybciej odczuwalne są w miejscach zacienionych, dlatego to właśnie w ich przypadku kluczowe znaczenie mają basenowe pompy ciepła. Urządzenia te efektywnie podgrzewają wodę, wykorzystując do tego energię odnawialną. Energooszczędne pompy ciepła do basenów wyposażane są w wymiennik ciepła i skraplacz do przepływu wody, co zapewnia możliwość eksploatacji przy różnych temperaturach. Do pracy wykorzystują ciepło otoczenia, dzięki czemu są w niskim stopniu uzależnione od poziomu nasłonecznienia. Basenowa pompa ciepła może znacząco wydłużyć okres eksploatacji zbiornika w ciągu roku, zapewniając optymalną temperaturę nawet w chłodniejszym okresie.

Moc basenowej pompy ciepła

Basenowa pompa ciepła może być dobrana na podstawie specjalnych obliczeń projektowych, bądź też w oparciu o nomogramy udostępniane prze producentów. To drugie rozwiązanie dopuszczalne jest jedynie w przypadku basenów prywatnych o standardowej konstrukcji, które nie posiadają zwiększonych potrzeb cieplnych do efektywnego podgrzana wody uzupełniającej nieckę. W przypadku basenów publicznych wymagania są większe, głównie ze względów higienicznych. Przeciętny zbiornik ogrodowy posiada lustro wody o powierzchni ok. 30 m2. W takim przypadku wystarczająco sprawdzi się pompa ciepła basenowa o mocy ok. 9kW – zarówno w czasie największego użytkowania, jak i podczas okresowego przykrywania zbiornika. Modele o takich parametrach znaleźć można w Basensklep. Dla akwenów mniejszych moc powinna być proporcjonalnie niższa, a dla dużych basenów – większa.

Pompa ciepła do basenu a potrzeby użytkowe

Wielkość basenu zależy zwykle od potrzeb użytkowników. Im większy zbiornik, tym więcej osób może jednocześnie w nim przebywać. Dobrana moc grzewcza wpływa na czas trwania tzw. pierwszego podgrzewania wody, czyli tego przeprowadzanego przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Basen posiada wówczas nieco większe potrzeby cieplne. Bieżące straty są znacznie niższe w okresie normalnego użytkowania, zwłaszcza przy racjonalnej eksploatacji oraz stosowaniu pokryć basenowych w czasie nieużytkowania. Pompa grzewcza do basenu powinna przy pierwszym podgrzewaniu pracować ok. 3-5 dni, w zależności od warunków otoczenia oraz dobranej mocy grzewczej źródła ciepła. Szacunkowy czas zależy zarówno od parametrów urządzenia, jak i ciepła właściwego, różnicy temperatur na początku i końcu ogrzewania oraz masy wody w basenie.

Koszty inwestycji i eksploatacji pompy ciepła do basenu

Ogrzewanie basenu pompą ciepła wymaga nie tylko zakupu samego urządzenia, ale również zainwestowania w kształtki, rurki oraz inne elementy pozwalające na doprowadzanie wody. Im większy zbiornik, tym zwykle ich ilość powinna być większa. Pompy ciepła do basenów ogrodowych nie wymagają do uruchomienia dodatkowego wymiennika. Aby jednak zmniejszyć ucieczkę ciepła i utrzymać stałą temperaturę w zbiorniku, zaleca się zastosowanie pokryw solarnych. Odpowiednie zabezpieczenie pompy poza sezonem sprawi, ze będzie ona z powodzeniem użytkowana przez wiele lat. Wielkość zbiornika wpływa również na koszty eksploatacyjne urządzenia. Zarządzanie strefą ciepła powinno być ergonomiczne w okresie nieużytkowania basenu, dlatego należy pamiętać o przykrywaniu ich powierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje także stopień zaizolowania zbiornika, zwiększany poprzez zastosowanie odpowiedniego złoża izolacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj