Podstawowe rodzaje śrub

0
285

Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe, jednak są niezwykle ważnym elementem konstrukcji zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym. Śruby są wszędzie – od prostych mebli, poprzez samochody, aż po zaawansowane konstrukcje maszyn i budowli. Wbrew pozorom, nie wszystkie są takie same – różnią się między sobą wielkością, rodzajem gwintu czy zastosowaniem. Poznaj podstawowe rodzaje śrub oraz ich zastosowania, aby wybrać najlepsze dla swoich potrzeb.

Śruby metryczne

Śruby metryczne to najczęściej stosowane śruby na świecie. W przeciwieństwie to śrub calowych wyróżniają się znormalizowanym systemem wymiarowania. Są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, motoryzacji czy elektronice. Do ich głównych zalet należy duża dostępność oraz łatwość doboru odpowiedniej nakrętki. Najpopularniejszym sposobem podziału śrub metrycznych jest kształt łba. Zgodnie z nim wyróżniamy:

  • śruby z łbem sześciokątnym – charakteryzują się łbem w kształcie sześciokąta foremnego. Śruby tego rodzaju często stosowane są w przemyśle maszynowym oraz budowlanym. Dlaczego? Głównie za sprawą dużej siły nacisku, jaka może być na nie wywarta podczas dokręcania czy odkręcania,
  • śruby z łbem walcowym (cylindrycznym) – śruby z główką w formie cylindra to kolejny popularny rodzaj śrub. Ich zaletą jest możliwość montażu w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Łeb cylindryczny sprawia, że śruba może być zamontowana równo z powierzchnią materiału, co pozwala na oszczędność miejsca,
  • śruby z łbem grzybkowym – charakteryzują się zaokrąglonym, niskim i szerokim łbem. Ich estetyczny wygląd sprawia, że są często stosowane w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba ukrycia elementów mocujących. Mowa tu m.in. o firmach z branży meblarskiej czy budowlanej.

Śruby samogwintujące

Mając na uwadze specyficzne potrzeby montażowe, warto wspomnieć także o śrubach samogwintujących. Elementy dostępne m.in. w sklepie internetowym sruby24.pl charakteryzują się specjalnym rodzajem gwintu, który pozwala na samogwintowanie otworu, do którego są przykręcane. Dzięki temu eliminowana jest potrzeba stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak gwintowniki czy nitonakrętki. Śruby tego typu znajdują zastosowanie szczególnie w branży meblarskiej oraz montażu elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj