Zastosowania osuszaczy przemysłowych

0
38

Osuszacz powietrza to urządzenie umożliwiające osiągnięcie pożądanego poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu. Tego typu sprzęt jest szeroko wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a niekiedy sięgają również po niego osoby prywatne. Na czym dokładnie polega działanie osuszacza powietrza i do jakich celów się go używa? Wyjaśniamy w artykule.

Jak zbudowany jest osuszacz powietrza?

Można wyróżnić dwa rodzaje osuszaczy powietrza. Pierwszy z nich to osuszacz kondensacyjny. Zbudowany jest z 3 głównych elementów: wentylatora, sprężarki i chłodnicy. Wentylator zasysa wilgotne powietrze i kieruje je do chłodnicy, gdzie dochodzi do jego skroplenia. Uzyskana woda trafia do zbiornika, a suche powietrze jest zwracane do pomieszczenia. Osuszacz powietrza adsorpcyjny wyposażony jest natomiast w rotor pokryty adsorbentem, przez który przepływa powietrze. Wilgoć osiada na warstwie adsorbentu, a suche powietrze trafia do pomieszczenia.

Przemysłowych osuszaczy powietrza, sprzedawanych lub wynajmowanych przez takie firmy, jak Verent – wypożyczalnia sprzętu budowlanego z Warszawy, używa się wszędzie tam, gdzie panuje zbytnia wilgotność. Służą do likwidacji szkód wodnych, osuszania pomieszczeń zalanych lub z nieszczelną izolacją czy miejsc takich jak hale basenowe. To jednak tylko niektóre z zastosowań osuszaczy powietrza.

W jakich branżach wykorzystuje się osuszacze powietrza?

Na zakup czy wynajem osuszaczy powietrza często decydują się ekipy remontowo-budowlane. Nadmierna wilgoć osłabia konstrukcję budynku i może utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie niektórych prac, w tym robót wykończeniowych. Przemysłowy osuszacz powietrza zapewnia trwałość nakładanych powłok malarskich, skraca czas schnięcia farby czy tynku.

Osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w procesach technologicznych, gdzie zbytnia wilgotność mogłaby skutkować szkodliwymi reakcjami chemicznymi i obniżeniem jakości tworzonych wyrobów. Dotyczy to takich branż, jak farmaceutyczna czy spożywcza. Osuszacze powietrza używane są ponadto do suszenia drewna czy odzieży, a także w magazynach, gdzie przechowuje się np. żywność, leki, papier, materiały budowlane. Sięga się po nie też w halach produkcyjnych, przestrzeniach biurowych i usługowych, by zapewnić ich użytkownikom optymalny komfort cieplno-wilgotnościowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here