Właściciele domów muszą pamiętać o tym, że działanie wody oddziałuje niekorzystnie na budynek i może zagrażać jego wytrzymałości. Metodą pozwalającą na zabezpieczenie nieruchomości przed destrukcyjnym wpływem cieczy jest tak zwana hydroizolacja, czyli iniekcja ciśnieniowa. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega oraz dlaczego jej wdrożenie jest tak kluczowe? Sprawdź, czy jest ona niezbędna w przypadku każdego obiektu.
Czym dokładnie jest iniekcja ciśnieniowa?
Iniekcja ciśnieniowa określana także hydroizolacyjną ma za zadanie uchronić obiekt przed niepożądanym i niekontrolowanym działaniem wody. Pominięcie tego rodzaju izolacji może skutkować przedostawaniem się do wnętrza budynku zdecydowanie większej ilości wilgoci. Ta z kolei ma:
- destrukcyjne działanie na konstrukcję obiektu,
- niekorzystny wpływ na zdrowie domowników.
Specjalista z firmy P.P.U.H. GEOTEST Zakład Robót Geologiczno–Inżynieryjnych zauważa: Iniekcja jest działaniem, w trakcie którego do struktury konstrukcyjnej budynku wprowadzany jest specjalny preparat chemiczny. Odznacza się on wysokim współczynnikiem izolacyjnym chroniącym przed przepuszczaniem wody. Proces zastosowania iniekcji polega na wykonaniu odwiertów w murze oraz wprowadzeniu do nich przy wysokim ciśnieniu, przygotowanej w indywidualny sposób mieszanki zabezpieczającej – dodaje.
Dużą zaletą iniekcji ciśnieniowej jest możliwość jej zastosowania nawet wtedy, kiedy budynek odznacza się bardzo grubymi ścianami, a także przy niewielkim poziomie ich zawilgocenia. Wykonanie tego zabiegu na mokrych murach nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że konieczne okazuje się wcześniejsze osuszanie ścian. Dużą zaletą metody jest bardzo niska inwazyjność. Nie ma bowiem konieczności wykonywania zaawansowanych prac remontowo-budowlanych.
Jakie są główne zasady związane z wykonaniem iniekcji?
Podobnie jak inne prace związane z budownictwem, również i w tym przypadku kwestię wykonania iniekcji ciśnieniowej warto powierzyć wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmie. Podmiot powinien zajmować się uszczelnianiem oraz hydroizolacją obiektów, a pierwsza wizyta specjalistów polega na pomocy w określeniu stopnia zawilgocenia, jak również dopasowaniu odpowiedniej mieszanki. Uzyskanie najlepszego efektu zależy też od samej metody wykonania, dlatego tak istotne jest korzystanie wyłącznie z usług profesjonalistów.
W celu uniknięcia niewłaściwego wykonania izolacji powinno się:
- zlecić wstępną analizę zawilgocenia ścian,
- dobrać odpowiedni środek,
- zaplanować liczbę odwiertów rozmieszczonych w równych odstępach,
- zastosować właściwy kąt nawiercenia,
- dopasować ciśnienie do murów budynku,
- użyć odpowiedniego zestawu narzędzi.
Iniekcja ciśnieniowa jest niezwykle ważna i pozwala skutecznie zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem nadmiaru wody. Jednak jej nieprawidłowe przygotowanie nie przyniesie żadnych efektów dla nieruchomości.