Popularne na rynku ogrodzenia systemowe sprawiają, że montaż ogrodzeń można wykonać samodzielnie. To bardzo ważna rzecz, zwłaszcza, gdy ma się ograniczony budżet. Wiadomym jest, że czynności związane z pracami związanymi ze stawianiem płotu mogą pochłonąć znaczną część budżetu przeznaczonego na budowę płotu. Dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń murowanych, do których postawienia niezbędny jest zaawansowany sprzęt oraz fachowa wiedza i doświadczenie.
Montaż ogrodzeń możliwy jest też przy znacznie mniejszym zaangażowaniu środków. W prosty i niedrogi sposób instaluje się zwłaszcza ogrodzenia panelowe.
Montaż ogrodzeń z paneli dla każdego
Jest kilka rodzajów ogrodzeń, gdzie montaż ogrodzeń jest dość skomplikowany. Ogrodzenia drewniane, murowane i żeliwne wykonuje się zwykle na specjalne zamówienie i według indywidualnego projektu. Budowa takiego płotu wymaga też zaawansowanych i kosztownych prac montażowych: murarskich i ciesielskich. Montaż ogrodzeń wykonanych z paneli systemowych jest znacznie tańszy i mniej wymagający. Takie ogrodzenie nabywamy w formie gotowych do instalacji elementów. Przęsła, wsporniki i akcesoria montażowe świetnie do siebie pasują, dlatego ich połączenie nie stwarza większych trudności nawet osobom nie mającym doświadczenia w tego rodzaju pracach. Do tego typu ogrodzeń można też dokupić dedykowane bramy wjazdowe czy furtki wejściowe. Ich instalacja jest równie łatwa, co pozostałych elementów ogrodzenia panelowego.
Step by step
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wzniesienie ogrodzeń, trzeba pamiętać o poszczególnych krokach i stosować się do instrukcji producenta. Montaż ogrodzeń, to jednak bowiem nie tylko sama procedura łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Najważniejszą część inwestycji stanowi odpowiednie planowanie, od którego powinniśmy rozpocząć całe przedsięwzięcie. Taki projekt powstaje na podstawie precyzyjnych pomiarów działki. Powinien on uwzględniać umiejscowienie wszystkich słupków montażowych i określać szerokość poszczególnych przęseł. Drugim ważnym etapem jest przygotowanie podłoża, na którym odbędzie się montaż ogrodzeń. Należy usunąć z niego ewentualne przeszkody (głazy, korzenie, roślinność), wyrównać, a w niektórych przypadkach także wzmocnić i ustabilizować. Ważnym punktem przedsięwzięcia przy czynności, którą jest samodzielny montaż ogrodzeń jest prawidłowe osadzenie słupków ogrodzeniowych w gruncie. Zwykle używamy do tego zaprawy murarskiej. Na tym etapie możemy też położyć betonową podmurówkę pod ogrodzeniem. Montaż ogrodzeń kończymy osadzeniem przęseł.