Obecność białych sztukaterii dobrze definiuje rodzaj pomieszczenia i charakter aranżacji. Niemal na pewno jest to salon lub sypialnia, rzadziej kuchnia czy łazienka. Jeżeli chodzi o stylizację, to do sztukaterii najlepiej pasuje styl klasyczny lub pałacowy, ale może być też paryski i glamour. Doskonałym dopełnieniem sztukaterii będą odpowiednio dobrane tapety. Po jaki typ wzornictwa należy sięgnąć? Jakie kolory są najodpowiedniejsze?
Decyzję o zastosowaniu sztukaterii i doborze pasujących do niej tapet należy poprzedzić pytaniem: czy moje wnętrza nadają się do tego typu dekoracji?
W jakim pomieszczeniu warto zastosować sztukaterie?
To Ty decydujesz, jak wygląda przestrzeń, w której spędzasz czas, pracujesz, jesz posiłki czy śpisz. Jeżeli masz ochotę na sztukaterie w pomieszczeniu o wymiarach 3 na 4 metry, które jest wysokie na 2,4 metra, to zrób to. Jednak pamiętaj, że rozety, listwy gzymsowe i naścienne prezentują się naprawdę dobrze w przestronnych wnętrzach. Dlaczego? Odpowiedzi udziela specjalista ze sklepu online z tapetami Kraina Barw: – Sztukaterie są przynależne do ekskluzywnych stylów aranżacji wnętrz, w tym szczególnie klasycznego i pałacowego. Te formy dekoracyjne rozwijały się w wystawnie urządzonych rezydencjach, których właściciele nie musieli ograniczać się liczbą ani kubaturą pomieszczeń. Próba przeniesienia tej stylistyki do niskich, posiadających niewielką powierzchnię pokoi w domach wielorodzinnych z wielkiej płyty może zakończyć się fiaskiem aranżacyjnym. Przy wyborze odpowiedniego wnętrza najbardziej liczy się jego wysokość. Dlatego sztukaterie będą doskonałym wykończeniem ścian i sufitów w starych kamienicach oraz w loftach.
Jeżeli dysponujesz odpowiednim wnętrzem i chcesz użyć sztukaterii, musisz wybrać sposób dekoracji ścian. Najtańszą opcją jest oczywiście farba. Jednak białe sztukaterie będą prezentowały się znacznie bardziej atrakcyjnie w sąsiedztwie odpowiednio dobranych tapet.
Salon cały na biało
Jeżeli nie masz pewności, jak dopasować kolor tapety do białych sztukaterii, to najprostszym rozwiązaniem będzie… biel. Białe meble, białe sztukaterie i białe tapety gwarantują spójność i elegancję kompozycji wystroju wnętrza. Na tak przygotowanej bazie możesz zacząć eksperymentować z kolorami zasłon, poduch, kap na łóżka czy z kolorem dywanów. Jeżeli Twoje wnętrze jest zaprojektowane w zgodzie z prawidłami stylu glamour, to idealnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie tapet z elementami malowanymi złotą lub srebrną farbą. Idealne będą też tapety i okładziny ścienne posiadające reliefowe ornamenty lub operujące efektami 3D.
W podobny sposób, posługując się głównie kolorem białym i jego odcieniami, stworzysz bardzo gustownie wyglądającą sypialnię, gabinet czy przestronny hol. Sztukaterie można też zastosować w łazienkach i kuchniach – oczywiście pod warunkiem, że są to pomieszczenia odpowiednio duże.
Kolorowa tapeta w kontrze do białych sztukaterii
Biel jest czysta i dystyngowana. Jednak to czerwienie, błękity, brązy czy zielenie wprowadzą energię i ekspresję do kompozycji – nadadzą spektakularny wygląd ścianom. Można zacząć zachowawczo, czyli od doskonale sprawdzonych wzorów. Najlepsze do tego celu będą klasyczne tapety angielskie z drobnymi, regularnie rozmieszczonymi motywami kwiatowymi. Aby stworzyć gustowną kompozycję, wystarczy zgrać dominujący kolor tapety z kolorem tapicerek mebli, zasłon czy dywanów.
Doskonałym wyborem są też tapety ze wzorami geometrycznymi. Należy pamiętać o tym, aby kontrast pomiędzy białymi sztukateriami a kolorową tapetą nie był zbyt duży. Innym sposobem jest znalezienie wspólnego wątku, łączącego skrajności koloru. Nawet bardzo ciemna, np. imitująca kamień tapeta, może świetnie dopasować się do białej sztukaterii: wystarczy, że na ciemnym tle znajdą się jasne lub białe żyłkowania. Jeżeli we wzorze tapety są obecne elementy zbliżone kolorem do sztukaterii, to jest niemal pewne, że powstanie zbalansowana, estetyczna kompozycja. Aby uzyskać idealne dopasowanie, można delikatnie złamać biel sztukaterii – ocieplić ją odrobiną różu, żółci czy beżu.
Bardzo dobrym towarzystwem dla białych sztukaterii są też tapety tekstylne. Szlachetne, naturalne materiały doskonale pasują do wystawnie urządzonych pomieszczeń w stylu glamour i klasycznym, ale też w stylu paryskim. Ta ostatnia stylistyka jest szczególnie trudna, bo wymaga umiaru: w stosowaniu wzorzystych tapet, ale też w kontrolowaniu ilości mebli i drobnych elementów wyposażenia wnętrza. Jeżeli chcesz wyeksponować piękno ściany, nie możesz jej zasłaniać. Dlatego zamiast zwalistej komody na tle dużej ściany wystarczy ustawić niewielką, lekką sofę lub stolik kawowy z jednym czy dwoma krzesłami. Im więcej powietrza (wolnej przestrzeni), tym większe i przestronniejsze wydaje się wnętrze.
Tapeta na całej ścianie czy panele w ramkach?
Użycie sztukaterii może ograniczyć się do sufitu, ale przy dużych powierzchniach doskonale sprawdzają się też sztukaterie ścienne. W pierwszej wersji aranżacji tapeta zajmuje całą przestrzeń, którą z dołu ograniczają listwy przypodłogowe, a z góry listwy sufitowe. Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie sztukaterii na ścianę, to możesz dokonać podziału na panele.
Do dzielenia powierzchni ściany przeznaczone są listwy naścienne proste i ozdobne, z których można wykonać różnego rodzaju obramowania. Kompozycja jest całkowicie dowolna, co nie znaczy, że może być chaotyczna. Najlepiej tworzyć ciągi powtarzających się elementów i zachowywać symetrię. Na przykład na długiej ścianie estetycznie prezentują się pionowe, wąskie prostokąty umieszczone w równych odległościach od podłogi i sufitu. Najlepiej, jeżeli ich liczba będzie nieparzysta: dzięki temu stworzysz kompozycję mającą łatwe do wskazania centrum i symetryczne skrzydła.
Zależnie od wyczucia estetyki, tapeta może znaleźć się wewnątrz prostokątów lub stanowić tło do ram, w których wnętrzu można umieścić rozety lub pomalować puste panele farbą. Najbezpieczniej jest zastosować farbę w kolorze białym. Świetnie będzie też wyglądał kolor zbliżony do tego, który jest tłem tapety. Innym sprawdzonym układem są ramy ze sztukaterii zainstalowane na ścianie pokrytej w całości tapetą. Możliwych układów jest bardzo wiele – ważne, żeby trzymać się ogólnych zasad kompozycji i dopilnować starannej instalacji sztukaterii.