Masz płyty eternitowe na dachu? Pamiętaj o ich utylizacji!

0
1052
Masz płyty eternitowe na dachu? Pamiętaj o ich utylizacji!

Popularne niegdyś płyty azbestowe stanowiły świetny sposób na zabezpieczenie dachu. Były tanie, niepalne, względnie lekkie i trwałe. Niestety z biegiem czasu okazały się wręcz zabójczym materiałem budowlanym, który nawet po kilkudziesięciu latach potrafi wywoływać nowotwory krtani i płuc. Nic dziwnego, że obecnie kładzie się olbrzymi nacisk na jak najszybszą utylizację płyt azbestowych i zmianę pokrycia dachowego na bardziej bezpieczne.

Dlaczego płyty azbestowe są szkodliwe?

Mogą pojawiać się pytania, dlaczego popularne w Polsce i na całym świecie płyty azbestowo-cementowe stanowią tak poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Okazuje się, że wszystkiemu winne są mikroskopijne włókna, które wchodzą w skład tego materiału budowlanego. Pikanterii całej tej sytuacji dodaje fakt, że dopóki eternit na dachu pozostaje nietknięty to jest on praktycznie nieszkodliwy.

Problemy rozpoczynają się w momencie jego rozbiórki lub obróbki, kiedy to mikroskopijne włókna odrywają się i w sposób niezauważalny uwalniane są do powietrza. Jeżeli wtedy nie dysponujemy specjalistycznymi maskami, włókna te z łatwością przenikają do wnętrza naszych płuc i pozostają tam praktycznie już na zawsze. Pierwsze oznaki chorobowe mogą ujawnić się dopiero po kilkudziesięciu latach!

Co gorsza nie trzeba wcale łamać czy kruszyć olbrzymich kawałków płyt azbestowych aby wyzwolić ten śmiercionośny ładunek. Wystarczy nawet niewielkie otarcie czy odłamany narożnik. Stąd firmy przewozowe starannie zabezpieczają tego typu płyty specjalną folią, ponieważ nawet w trakcie transportu na składowisko, mogą one ocierać się o siebie i uwalniać szkodliwe mikrowłókna.

Utylizacja płyt azbestowo-cementowych

Skoro wiemy już, że płyty azbestowe stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia to sprawdźmy w jaki sposób można, a wręcz należy utylizować. Przede wszystkim prawnie zabronione jest działanie na własną rękę. Za samodzielny demontaż i utylizację płyt eternitowych grozi właścicielowi budynku sroga kara finansowa – nawet kilka tysięcy złotych.

W celu usunięcia pokrycia dachowego wykonanego z płyt azbestowych, właściciel obiektu mieszkalnego czy też przemysłowego, powinien wynająć specjalną firmę z odpowiednimi uprawnieniami. To ona zajmie się zarówno demontażem, jak i transportem niebezpiecznego ładunku na docelowe miejsce składowania. Dobrą wiadomością jest fakt, że koszty takiego przedsięwzięcia bardzo często w dużym stopniu są dofinansowywane przez urzędy miasta. Warto więc przed podjęciem prac rozbiórkowych, zasięgnąć odpowiedniej wiedzy w Internecie lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub Miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj