Blaty kuchenne kamienne czy drewniane?

0
989
Blaty kuchenne kamienne czy drewniane?

Blaty kuchenne, obok mebli, stanowią najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni. To na ich powierzchni przygotowujemy posiłki, przechowujemy sprzęty kuchenne oraz wykonujemy różnego rodzaju prace. Z uwagi na takie przeznaczenie, blaty muszą być trwałe, solidne, odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie estetyczne, gdyż kuchenna powierzchnia robocza dodatkowo zdobi pomieszczenie, nadając mu dodatkowych, pożądanych walorów wizualnych.

Blaty kuchenne z naturalnego drewna i ich zalety

Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, wśród których zdecydowany prym wiodą kamienie naturalne i syntetyczne oraz drewno. Blaty drewniane są chętnie wybierane ze względu na naturalny charakter oraz stylistykę, która doskonale współgra z takimi modnymi w ostatnich latach stylami, jak prowansalski czy skandynawski. Blaty drewniane mają tą zaletę, że dobrze prezentują się w praktycznie każdym otoczeniu, pod warunkiem ich prawidłowego doboru kolorystycznego. Drewno wymaga jednak regularnej, dość częstej impregnacji oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Blaty drewniane są łatwe w obróbce, po pozytywnie wpływa na ich cenę, przyjemnie ciepłe w dotyku oraz trwałe, pod warunkiem ich odpowiedniego traktowania, czyszczenia i pielęgnacji. Warto jednak mieć świadomość, że drewno jest stosunkowo delikatnym materiałem, który może szybko ulec zniszczeniu, zwłaszcza w tak intensywnie użytkowanym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Drewniane blaty nie lubią wilgoci – rozlaną wodę i płyny zaleca się szybko usuwać z ich powierzchni, aby nie doszło do trwałego zaplamienia lub zniszczenia struktury drewna. Należy także uważać na gorące naczynia, które zawsze ustawiamy na specjalnych podkładkach oraz barwiące produkty spożywcze, które mogą plamić blaty.
Blaty kuchenne kamienne – czym górują nad drewnem?

Blaty kuchenne kamienne czy drewniane?Doskonałą alternatywą dla drewnianych blatów kuchennych są ich kamienne odpowiedniki. Powierzchnia robocza może być wykonana z naturalnego lub syntetycznego kamienia, który będzie znacznie odporniejszy i trwalszy od drewna. Wśród kamieni wykorzystywanych do produkcji blatów kuchennych zdecydowanie największą popularnością cieszą się granit i konglomerat kwarcowy. Granitowe blaty kuchenne są odporne na uszkodzenia, plamy, wysokie temperatury oraz działanie kwasów, co czyni z nich idealny wybór zwłaszcza do intensywnie użytkowanych kuchni. Konglomerat kwarcowy z kolei jest lżejszy, co pozwala na stworzenie na jego bazie grubszych, sprawiających wrażenie solidniejszych blatów.

Blaty kuchenne kamienne, w zależności od wyboru konkretnego materiału, mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd, kolorystykę i wykończenie, co pozwala na ich idealne dostosowanie do estetyki każdej kuchni. Kamienne powierzchnie robocze doskonale odnajdują się w kuchniach urządzonych w dowolnym stylu – począwszy od stylu retro, poprzez glamour i skandynawski, a kończąc na stylu nowoczesnym i industrialnym. Istotną ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości oraz mało skomplikowana pielęgnacja – blaty kuchenne kamienne są montowane już zaimpregnowane, a kolejną impregnację należy przeprowadzić po upływie około roku (w przypadku konglomeratu) lub kilku latach (dla granitu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj