Jakie są optymalne wymiary stopnic schodowych?

0
2032
Jakie są optymalne wymiary stopnic schodowych?

Prawidłowo wykonane schody są kluczem do wygodnego poruszania się między kondygnacjami. Choć istnieją wytyczne, które zostały zapisane w prawie, finalna forma schodów zależy od architekta sprawującego pieczę nad projektem i jego realizacją. Niezwykle ważne jest również przeznaczenie schodów oraz miejsce, w którym mają się znaleźć, ponieważ ich rozmiar może wtedy ulec niewielkim zmianom. Sprawdź, jakie są optymalne wymiary stopnic schodowych.

Dlaczego odpowiednie wymiary stopnic schodowych są tak istotne?

W trakcie projektowania schodów bardzo ważne jest zachowanie ich odpowiedniej formy i proporcji. Schody, na których nie mieści się stopa dorosłej osoby są po prostu niewygodne, a częstsze korzystanie ze stopni może powodować dyskomfort oraz szybsze zmęczenie nóg. Wykonanie schodów według wymiarów obowiązujących w prawie budowlanych pozwoli na zachowanie pełnej wygody i komfortu zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia ze stopni.

Poza wygodą, architekt musi dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających ze stopnic schodowych. Nieprawidłowa forma, wymiary, a nawet ilość schodów w jednym pionie może mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość wypadków zdarzających się podczas używania klatki schodowej. Za krótkie lub za wysokie stopnie będą generować więcej przypadkowych potknięć podczas wchodzenia po schodach oraz zwiększać prawdopodobieństwo ominięcia stopnia w trakcie schodzenia.

Jakie wymiary powinny mieć idealne schody?

W prawie budowlanym przyjęte zostały uniwersalne wymiary, według których powinno się projektować schody do użytku domowego lub na klatkach schodowych, używanych przez wielu mieszkańców jednego budynku. W tym wypadku schody mają zazwyczaj standardowe wymiary, w których wysokość stopnia powinna wynosić od 15 do 17 cm, a szerokość od 29-30 cm.

Parametry schodów można obliczyć wzorem 2 x h(wysokość stopnia) + s(szerokość stopnia) = 60-65 cm. Wartość będąca sumą równania jest średnią długością kroku dorosłego człowieka, dzięki czemu wymiary stopnic schodowych mogą być idealnie dopasowane do naturalnego sposobu poruszania się dorosłych osób. Wchodzenie po schodach stworzonych według wzoru będzie komfortowe i płynne, a ryzyko wystąpienia wypadków ogranicza się do minimum.

Czy uniwersalne wymiary schodów zawsze się sprawdzają?

W niektórych sytuacjach korzystanie ze standardowych wymiarów schodów może nie być najlepszym rozwiązaniem. W firmach, gdzie pracownicy poruszają się w ciężkim i dużym obuwiu roboczym, dodatkowo przenosząc spore towary lub sprzęty, lepszym rozwiązaniem będzie wybranie stopnic schodowych o nieregularnych wymiarach. Stopnie stosowane w takich budynkach powinny być odpowiednio powiększone, tak aby umożliwić pracownikom komfortowe poruszanie się w pełnym wyposażeniu ochronnym.

W takim środowisku pracy najlepiej sprawdzą się schody metalowe, takie jak te produkowane przez firmę Metalzbyt. Stopnie wykonane z krat pomostowych lub krat profilowanych pozwalają na komfortowe korzystanie ze schodów, ponieważ ich konstrukcja umożliwia wykonanie ich w dowolnych rozmiarach. Stalowe stopnie są również niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu posłużą pracownikom przez wiele lat oraz zapewnią im niezbędną wygodę i bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here