Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w biurze?

0
807
Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w biurze?

Letnie upały stają się coraz trudniejsze do zniesienia – nic więc dziwnego, że systemy klimatyzacyjne można znaleźć w wielu biurach i innych zakładach pracy. W końcu to żadna tajemnica, że wykonywanie służbowych obowiązków przy bardzo wysokiej temperaturze nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Klimatyzacja może przynieść jednak znacznie więcej korzyści, niż samo dostarczenie schłodzonego powietrza – przedstawiamy powody, dla których warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w biurze.

Przyjemna temperatura pozwalająca na komfortową pracę

Głównym powodem korzystania z klimatyzacji jest oczywiście walka z wysoką temperaturą, która panuje w okresie letnim. Dobrze zaprojektowany i zamontowany system klimatyzacyjny pozwala na osiągnięcie wewnątrz biura doskonałych warunków do wykonywania codziennych obowiązków. Warto zadbać o ten aspekt, ponieważ gorąc nie sprzyja wysokiej efektywności – zarówno w przypadku pracy fizycznej, jak i umysłowej. I chociaż przepisy prawa pracy nie regulują tego, jaka temperatura powinna panować w przestrzeni biurowej, to zdaniem ekspertów optymalny przedział mieści się w granicach od 20 do 25°C.

Dzięki montażowi klimatyzacji pracownicy będą mogli czuć się komfortowo i rześko, nawet w czasie największych upałów. Dodatkową wygodę zapewnia możliwość łatwego dostosowania parametrów pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb naszego personelu. Z pomocą pilota lub zewnętrznego panelu można samodzielnie wyregulować zarówno zakres temperatury, jak i też inne parametry pracy klimatyzacji. W przypadku bardziej zaawansowanych jednostek wyposażonych w pełni zautomatyzowane systemy zewnętrzna ingerencja użytkowników nie jest wcale potrzebna – klimatyzator sam dopasuje się do panujących warunków.

Warto zaznaczyć, że zachowanie odpowiedniej temperatury jest ważne nie tylko dla pracowników, ale także znajdujących się w biurze sprzętów. Komputery wraz z urządzeniami peryferyjnymi, drukarki czy kserokopiarki generują w czasie swojej pracy znaczne ilości ciepła, które nie tylko podwyższają temperaturę w pomieszczeniu, ale przy okazji obniżają własną wydajność.

Optymalna wilgotność powietrza w przestrzeni biurowej

Schładzanie powietrza nie jest jedyną funkcją klimatyzatorów – nie mniej ważnym zadaniem jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Z pozoru może się to wydawać mało istotne, jednak zbyt duża zawartość pary wodnej w powietrzu sprawia, że odczuwamy wyższą temperaturę, niż panuje w rzeczywistości. Jak nietrudno się domyślić, nie ma to pozytywnego wpływu na jakość oraz efektywność pracy, zwłaszcza biurowej, gdzie potrzebne jest skupienie oraz uwaga przy wykonywaniu danych zadań.

Co więcej, zbyt wysoki poziom wilgotności, tj. przekraczający 60%, może wywoływać u wrażliwszych osób nieprzyjemne objawy, takie jak np. bóle głowy, problemy ze swobodnym oddychaniem, nerwobóle czy też problemy z koncentracją. Dzięki zastosowaniu systemu klimatyzacyjnego możliwe jest delikatne „osuszenie” powietrza i stworzenie warunków do wydajniejszej pracy – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem systemów klimatyzacji biurowych.

Powietrze pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń

Dzięki zastosowaniu filtrów klimatyzatory mogą także dbać o odpowiednią jakość powietrza, oczyszczając je z pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to szczególnie istotne dla alergików oraz osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych, ale czyste i świeże powietrze docenią z pewnością również pozostali pracownicy, którzy nie będą musieli na co dzień mieć styczności z bakteriami i wirusami zawieszonymi w przestrzeni biurowej.

Aby system klimatyzacyjny mógł jednak działać zgodnie z przeznaczeniem, to konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów klimatyzacji, obejmujących m.in. czyszczenie lub wymianę zużytych filtrów na nowe (w zależności od modelu klimatyzatora). Zaniedbanie tej kwestii sprawi, że gromadzące się na filtrach zanieczyszczenia nie tylko zmniejszą wydajność całego systemu klimatyzacyjnego, ale z każdym podmuchem będą wydostawały się do wnętrza biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here