Zakup własnego mieszkania to ogromne emocje, ale również duża odpowiedzialność i wiele decyzji, które musisz podjąć. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na kupno prywatnego „M”?
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – tak czy nie?
Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć jest to, czy chcesz nabyć lokal z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie zrobione tak, jak tego oczekujesz, zdecydowanie polecamy zakup na rynku pierwotnym. W takim przypadku możesz zdecydować o wielu kwestiach, a jeśli zdecydujesz się na nabycie lokalu jeszcze podczas jego budowy – prawdopodobnie zyskasz także możliwość nanoszenia niewielkich poprawek we wnętrzu.
Choć zakup na rynku wtórnym jest zdecydowanie tańszy, jednocześnie jest obarczony dużo większym ryzykiem. Nigdy nie wiesz na 100%, w jakim stanie technicznym są instalacje czy pozostawione w lokalu wyposażenie.
Na którym piętrze znajduje się lokal?
Zwróć uwagę na to, na którym piętrze znajduje się wybrane przez Ciebie mieszkanie. Choć w chwili obecnej w większości nowoczesnego budownictwa znajduje się winda, musisz także brać pod uwagę jej niespodziewane awarie. Jeśli zatem masz małe dzieci lub psa, który nie powinien spacerować po schodach, zdecyduj się raczej na niższą kondygnację, która pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek. Weź także pod uwagę, że wyższe piętra mogą oznaczać także wysokie temperatury wewnątrz w okresie letnim.
Lokalizacja
Zastanów się nad tym, czy mieszkanie nie jest zanadto oddalone od Twojej pracy czy bliskich przyjaciół. Na etapie zakupu może wydawać się, że tego typu przeszkody są do przeskoczenia, jednak nie ma nic bardziej mylnego. Zapewniamy, że jeśli przyjdzie Ci dojeżdżać do pracy po 40-50 minut autem, z pewnością bardzo szybko pożałujesz zakupu. Kontakt z przyjaciółmi również będzie utrudniony, jeśli okaże się, że jesteście od siebie oddaleni o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów.
Układ pomieszczeń
Bardzo istotną kwestią jest układ pomieszczeń. Zdecydowanie odradzamy mieszkania, w których jeden z pokoi jest przechodni – w takiej sytuacji osoby mieszkające w nim na stałe nie będą się czuły komfortowo o żadnej porze dnia i nocy. Jeśli jednak nie masz wyjścia i musisz zakupić taki właśnie lokal, możesz spróbować zorganizować minikorytarz, stawiając ściankę działową. To dodatkowy wydatek, jednak pożyczka online, którą można uzyskać w kilku szybkich krokach, z pewnością ułatwi stworzenie odpowiednich rozwiązań.
Kiedy kupić mieszkanie od dewelopera?
Zakup mieszkania od dewelopera warto rozważyć jeszcze na etapie budowy. To pozwoli na naniesienie własnych, niewielkich poprawek czy wybór miejsc, w których zlokalizowane będą gniazdka. Oszczędzisz sobie pracy później, a także ograniczysz koszty, które i tak są ogromne podczas urządzania mieszkania.
Nie zapomnij także o bardzo istotnej kwestii, jaką jest dokładne przeczytanie umowy. Niektóre zapisy, na przykład te dotyczące wysokich kar za nie wpłacenie kolejnej transzy środków w terminie, są niedopuszczalne.