Nowotwory zyskały status choroby cywilizacyjnej XXI wieku, przede wszystkim ze względu na coraz większą, powszechną zachorowalność. Bezpośrednio oddziałuje na to niezdrowa dieta, stosowanie używek, brak aktywności fizycznej czy przewlekły stres oraz czynnik, na który nie można w żaden sposób wpłynąć – predyspozycje genetyczne. Jednym z czołowych nowotworów pod względem częstości występowania jest rak piersi. Czy można jemu zapobiec, decydując się na mastektomię profilaktyczną?
Czym jest mastektomia profilaktyczna?
Mastektomia to nic innego jak amputacja piersi. Wykonywana jest, gdy choroba nowotworowa znajduje się w zaawansowanym stadium bądź zmiana nowotworowa obejmuje więcej niż 1/4 powierzchni piersi, a leczenie oszczędzające może nie przynieść wystarczających efektów. Polega na chirurgicznym usunięciu piersi objętej nowotworem, wraz z brodawką oraz opcjonalnie węzłami chłonnymi, co uzależnione jest od wyniku przeprowadzonej biopsji lub decyzji lekarza prowadzącego.
Istnieje możliwość wykonana mastektomii profilaktycznej przed zachorowaniem, która jest zapobiegawczym usunięciem piersi. Różni się ona od mastektomii leczniczej amputacją wyłącznie części gruczołowej piersi, z pozostawieniem tkanki podskórnej oraz brodawki. Zabieg ten jest szczególnie polecany dla kobiet, u których ryzyko zachorowania na raka piersi jest wysokie. Określane jest to na podstawie ilości zachorowań w rodzinie, zarówno na raka piersi, jak i jajników oraz w przypadku wykrycia mutacji genowych, przyczyniających się do możliwości rozwoju owego nowotworu.
Rozwinięta chirurgia plastyczna Kraków umożliwia bezpiecznie wykonanie zabiegu mastektomii, z możliwością jednoczesnej rekonstrukcji amputowanych piersi, z wykorzystaniem tkanek własnych bądź implantów.
Jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia profilaktycznej mastektomii?
Kobiety, u których zdiagnozowano mutacje genowe BRCA1 lub BRCA2 odpowiedzialne za zwiększenie szansy wystąpienia nowotworu piersi, decydując się na prewencyjną mastektomię zmniejszają ryzyko zachorowania do nawet 95%.
Mastektomia profilaktyczna skuteczna jest również w przypadku pacjentek mających za sobą usunięcie jednej z piersi, spowodowanej odbytą chorobą nowotworową piersi w przeszłości, dlatego aby obniżyć ryzyko objęcia nowotworem drugiej piersi warto podjąć się tego zabiegu.
Należy jednak pamiętać, że profilaktyczna mastektomia nie gwarantuje wyklucza w 100% wystąpienia raka piersi.