Jak skutecznie odstraszyć kuny?

0
1299
Jak skutecznie odstraszyć kuny?

Kuny są zwierzętami pozornie niegroźnymi, jednak mogą wyrządzić sporo szkód, gdy zakradną się do gospodarstwa domowego lub przedostaną pod maskę samochodu. Potrafią przy tym doskonale się ukrywać i pozostawać niezauważone do momentu, gdy nie wywołają spustoszenia w domowym obejściu. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z kunami? Jakimi metodami można je odstraszyć i co jest naprawdę skuteczne? Odpowiadamy!

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z kunami?

Kuny mogą pojawić się w naszym domu w dowolnym momencie. Szukając schronienia przed drapieżnikami i zimnem, a także resztek jedzenia, najczęściej za cel obierają sobie strychy, poddasza, garaże czy budynki gospodarcze. Pierwszymi oznakami obecności kun w gospodarstwie domowym są zwykle martwe zwierzęta w obrębie domu, takie jak żaby, gryzonie czy ptaki. Naturalnie też zostawiają w każdym miejscu odchody o bardzo intensywnym i nieprzyjemnym zapachu, którymi znakują teren. Jeżeli poczują się u nas wyjątkowo dobrze, szybko zaczną się rozmnażać i dają się usłyszeć w nocy, przechadzając się po stropie lub prowadząc ze sobą walki. Skutecznie także niszczą materiał izolacyjny, robiąc w nim kanały komunikacyjne, a także przegryzają kable i uszkadzają instalacje.

Równie chętnie kuny czują się pod maską samochodu. W poszukiwaniu ciepła skrywają się w komorach silnikowych, aby spokojnie zjeść posiłek. Próbując przedostać się do komory, zwierzęta te przegryzają wszelkie przewody, instalacje, węże czy sondy lambda. Najczęściej uszkadzają przewody hamulcowe lub chłodzenia, co wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem w razie poruszania się takim pojazdem i możemy rozpoznać po sporej kałuży pod autem. Kuny buszują także w ogrodach. Choć są zwierzętami mięsożernymi, nie pogardzą owocami, takimi jak m.in. śliwki, maliny czy czereśnie.

W obecności człowieka kuny stają się płochliwe i uciekają, jednak zawsze wracają w miejsce, które sobie upodobały, a pełną aktywność możemy u nich zaobserwować po zmierzchu. Konsekwencje pojawienia się kun mogą być dotkliwe, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie środki, które skutecznie je odstraszą – dodaje nasz rozmówca ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl.

Domowe sposoby na odstraszenie kun

Domowe sposoby służące ochronie przed kunami ograniczają się głównie do działań profilaktycznych. Można dobrze zabezpieczyć wszystkie okna i otwory, a także rynnę, aby utrudnić kunom przedostawanie się do domu. W tym celu warto zastosować specjalne siatki, których zwierzęta te nie będą w stanie przegryźć. Biorąc pod uwagę ich rozmiary (około 50 cm długości ciała bez ogona), gęsta i mocna siatka sprawdzi się także w łataniu powstałych już dziur w ogrodzeniu, przez które mogłyby przedostać się na naszą posesję. Kuny lubią chować się w gęstych krzewach i zaroślach, dlatego warto oczyścić z nich najbliższą okolicę domu.

Ponadto kuny niechętnie osiedlają się w miejscach pilnowanych przez duże rasy psów, których nie są w stanie skutecznie zaatakować. Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że kuny mogły już się u nas zadomowić, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się żywiołowne pułapki. Zwierzęta zwabione przynętą wpadają w nią i nie mają szansy się wydostać, a po ich schwytaniu należy wywieźć je do lasu, z dala od posesji. Należy jednak pamiętać, aby nie pozostawić na pułapce, ani na przynęcie ludzkiego zapachy – gdy tylko kuny go wyczują, od razu się zniechęcą i nie zbliżą się do nich.

Sprawdzone sposoby na odstraszanie kun

Obecnie najchętniej stosowany i najskuteczniejszy środek do odstraszania kun to woreczki zapachowe. Ich zawartość to najczęściej mieszanka włosia kilku psów różnej razy, które poddano obróbce termicznej oraz odpowiednio dobrana kompozycja zapachowa. Kuny nie mogą znieść tego zapachu, dlatego tworzy on swego rodzaju barierę ochronną. Wystarczy wypakować woreczek z folii i umieścić go w stosownym miejscu, z dala od dzieci i innych zwierząt. Czas działania i ilość woreczków zależy od tego, czy działamy zapobiegawczo, czy chcemy pozbyć się kun, które już się u nas pojawiły. Niewątpliwą zaletą woreczków zapachowych jest to, że można je stosować w dowolnym miejscu, w tym także w samochodzie.

Na rynku istnieją ponadto różnego rodzaju odstraszacze ultradźwiękowe, a także bardziej drastyczne środki, jak rażące płytki. Odstraszacze ultradźwiękowe, jak sama nazwa wskazuje, do zniechęcenia kun wykorzystują ultradźwięki o zmiennym charakterze. Ich skuteczność jednak przez wiele osób podawana jest w wątpliwość. Z kolei rażące płytki wykorzystują prąd elektryczny o niskim natężeniu. Porażenie nie skrzywdzi zwierzęcia, lecz jasno da mu do zrozumienia, że nie jest tu mile widziany. Należy jednak mieć na uwadze, że aby rażące płytki były skuteczne, trzeba je umieścić w każdym zakamarku i przy każdym otworze, którymi kuny mogłyby się przedostać do domu, co jest praktycznie niemożliwe. W dodatku sposób ten nie jest polecany w domostwach, w których znajdują się małe dzieci lub inne zwierzęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here