Ceramika jako arcydzieło rękodzielnicze

0
934
Ceramika jako arcydzieło rękodzielnicze

Wyroby ceramiczne od lat cieszą się ogromną popularnością. Tradycyjne i bardzo charakterystyczne naczynia o niestandardowym kształcie z ludowymi motywami to prawdziwe arcydzieła rękodzielnicze. Nic dziwnego, że są tak chętnie wybierane na całym świecie, np. jako prezenty z okazji ważnych uroczystości. Zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda standardowy proces produkcji wyrobów ceramicznych? Sprawdź wszystkie tajniki.

Proces powstawania ceramiki – jak wygląda?

Naczynia ceramiczne, które pojawiają się w witrynach sklepowych, muszą przejść długą drogę, aby pięknie się prezentować. Początkowo jednak niczym nie przypominają produktu finalnego. Wszystko rozpoczyna się w miejscu, jakim jest Manufaktura w Bolesławcu. To tam pracownicy przygotowują glinę, z której następnie tworzą arcydzieła.

Pierwszym etapem pracy jest formowanie kształtów naczyń. W tym celu glinę umieszcza się w specjalnych formach. Sprawia to, że elementy z poszczególnych serii prezentują się tak samo. Glina w takich formach zasycha i nadaje się do kolejnego etapu. Jest to moment, kiedy wykonuje się ewentualne poprawki czy dodatkowe elementy naczyń. Następnie nadchodzi czas wypalania w piecu. Dopiero po dość długim przygotowaniu wykonuje się zdobienia. Każde z nich powstaje ręcznie przy użyciu specjalnych pędzelków lub stempli. Można tu mówić o prawdziwych dziełach sztuki.

Czym wyróżnia się ceramika Bolesławiec?

Tym, czym najbardziej wyróżnia się ceramika Bolesławiec, są przede wszystkim specjalne zdobienia, tak charakterystyczne, że można je bez problemu rozpoznać. To nie tylko wzory, ale także kolorystyka – najczęściej utrzymania w bieli i granacie, chociaż zdarzają się wyjątki.

Warto zauważyć, że produkowana przez Manufakturę Bolesławiec ceramika to nie tylko ciekawy design, ale również doskonała wytrzymałość. Charakteryzuje się ona tym, że można wykorzystać ją w:

  • piekarniku,
  • kuchence mikrofalowej,
  • zmywarce.

Dzięki takim właściwościom nie musisz więc obawiać się, że uszkodzisz naczynia podczas codziennego użytkowania.

Ceramika Bolesławiec – doskonały pomysł na prezent

Arcydzieło rękodzielnicze, jakim bez wątpienia jest ceramika Bolesławiec, to idealny pomysł na prezent. Najczęściej wybiera się go z okazji imienin lub urodzin. Można jednak wykorzystać go na inne okazje, jak uroczystość zaślubin, rocznica ślubu czy pożegnanie pracownika i jego odejście na emeryturę. Jest to praktyczna pamiątka, którą warto mieć w domu. Przy okazji będzie ona pięknie prezentowała się w witrynie meblowej na specjalnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here