Atlas jest znanym i cenionym producentem maszyn budowlanych. Popularność tej marki nie powinna nikogo dziwić – stoi za nią nie tylko pionierskość oraz ponad 100-letnie doświadczenie, ale również ciągłe poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. W niniejszym tekście przedstawimy zarówno obecny profil firmy, jak też jej historyczne początki, które pozwoliły na osiągnięcie statusu światowego lidera w segmencie najróżniejszego typu koparek.
Początki firmy Atlas
Znany i ceniony dziś Atlas powstał już w 1919 roku, jednak nosił wówczas zupełnie inną nazwę. Zlokalizowana w miejscowości Delmenhorst firma nazywała się bowiem początkowo Hinrich Weyhausen KG. Co ciekawe, w pierwszych latach swojej działalności miała też nieco inny profil niż obecnie – specjalizowała się wtedy w produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych. Historyczny założyciel marki szybko zauważył jednak, że co prawda oferowane przez niego pojazdy cieszą się popularnością, jednak na rynku brakuje innych sprzętów. Pan Weyhausen postanowił więc wypełnić tę lukę i dostarczyć klientom to, czego naprawdę potrzebowali.
Właśnie dlatego firma Hinricha Weyhausena, która już w 1936 roku przemianowała się na Atlas, rozpoczęła produkcję swoich pierwszych koparek kołowych wyposażonych w system hydrauliczny. Pojazdy trafiły do odbiorców w 1951 roku i bardzo szybko stały się hitem. Weyhausen nie osiadł jednak na laurach, tylko kontynuował swoje badania technologiczne i ciągle udoskonalał ofertę maszynową, dzięki czemu w latach 60. Atlas stał się światowym liderem w produkcji koparek hydraulicznych.
Dalszy rozwój firmy i jej problemy finansowe
Na przełomie lat 60. i 70. Atlas mógł pochwalić się świetnymi wynikami sprzedażowymi i produkcyjnymi – w 1962 roku firma posiadała aż 3 wyspecjalizowane zakłady, które zatrudniały łącznie ponad 1000 pracowników. Niestety, w 1969 roku zmarł założyciel marki, a jego miejsce na fotelu dyrektora zajął syn – Günter Weyhausen. Co ciekawe, w tym samym czasie powstała bliźniacza firma F. Weyhausen GmbH & Co. KG, którą założył nie kto inny, jak drugi z potomków Hinricha Weyhausena. Friedrich otworzył fabrykę w miejscowości Westerstede, gdzie produkował ładowarki kołowe oraz koparko-ładowarki.
Na początku lat dwutysięcznych firma-matka mierzyła się z poważnymi problemami finansowymi, przez co kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Na początku została wykupiona przez niemieckie przedsiębiorstwo EDER Handel und Beteiligungen GmbH, które szybko odsprzedało ją amerykańskiemu producentowi sprzętu budowlanego Terex. Fabryki działały pod nowym zarządem aż do 2010 roku, kiedy ponownie znalazły się w kiepskiej sytuacji finansowej. Wówczas biznes trafił w ręce prywatnego inwestora, który wykupił firmę za milion euro. Od tego czasu marka znów funkcjonuje pod szyldem Atlas i odzyskała swoją dawną pozycję na rynku maszyn budowlanych.
Pierwsza koparka dwudrogowa
Firma Atlas jest znana z innowacyjnych i pionierskich rozwiązań – jednym z najlepszych przykładów są tzw. koparki dwudrogowe, w których wykorzystano dwa rodzaje podwozia. Taka konstrukcja sprawia, że maszyny są w stanie poruszać się zarówno po zwykłym terenie, podobnie jak klasyczne koparki, jak też po torach kolejowych. Ten rodzaj pojazdów został opracowany przez Atlas już w 1964 roku i zrewolucjonizował sposób, w jaki przeprowadza się obecnie wszelkie prace budowlane na torach kolejowych i tramwajowych.
Maszyny spod szyldu Atlas cieszą się na tyle dużym zaufaniem, że produkowana przez firmę koparka dwudrogowa 1604 ZW jest jedynym tego typu pojazdem, który został oficjalnie dopuszczony do ruchu po polskich torach kolejowych przez Urząd Transportu Kolejowego – dodaje specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem nowych i używanych maszyn budowlanych.
Zaufany dostawca maszyn budowlanych
Atlas stale poszerza swoją ofertę, prezentuje nowe modele oraz implementuje nowatorskie rozwiązania, dzięki czemu dostarcza dziś sprawdzony i wysokojakościowy sprzęt. Wśród produktów tej marki wyróżniają się ładowarki, które można spotkać na wielu placach budowy i wszystkich innych miejscach, gdzie potrzebny jest sprawny transport i przeładunek wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych. Ważną częścią portfolio tego producenta są również dźwigi samochodowe, jednak od lat największą popularnością cieszą się koparki gąsienicowe i kołowe, które sprawdzają się w budownictwie, wykopach oraz większości prac ziemnych i drogowych.
Ponad 100 lat od założenia firmy Atlas wciąż prężnie działa na rynku maszyn budowlanych i jest synonimem zaufania oraz niezawodności.