Podczas wiosennych porządków nie zapomnij o czyszczeniu dywanów!

0
699
Podczas wiosennych porządków nie zapomnij o czyszczeniu dywanów!

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią konieczność przeprowadzenia wiosennych porządków! Podczas sprzątania mieszkania nie należy jednak ograniczyć się do wytarcia kurzy i wyrzucenia niepotrzebnych przedmiotów – warto także zadbać o czystość dywanów, w których osadzają się szkodliwe dla zdrowia roztocza.

Zmora wszystkich alergików

Dywany to niezwykle popularny dodatek do wnętrz, który szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku mieszkań utrzymanych w dwóch modnych stylach wnętrzarskich: skandynawskim oraz nowoczesnym. Wiele osób zapomina o regularnym czyszczeniu wykładziny dywanowej – to duży błąd! Brudny dywan jest idealnym domem dla roztoczy domowych, które stanowią istną zmorę dla każdego alergika. Jeżeli przebywając w domu często kichasz i masz nieprzyjemny katar, powinieneś rozważyć zwiększenie częstotliwości czyszczenia dywanów. Wyeliminowanie kurzu jest korzystne nie tylko dla alergików, ale też dla reszty domowników. Czy regularne odkurzanie dywanu wystarczy do utrzymania go w czystości? Jakie są domowe sposoby na dywan bez roztoczy?

Odkurzanie nie wystarcza

Częste odkurzanie wykładzin to dobry nawyk, który powinno się pielęgnować, ale nie wystarcza on do utrzymania dywanu w czystości. Przynajmniej raz na rok każdy dywan powinien być dokładnie wyprany, co pozwoli na usunięcie plam i wyeliminowanie brudu osadzającego się w runie. Regularnie czyszczenie wykładziny dywanowej jest szczególnie istotne w przypadku dywanów z wysokim runem, które są podatne na zabrudzenia. Czyszczenie dywanu należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia jego całej powierzchni. Jeżeli w twojej okolicy znajduje się trzepak, przed dalszymi krokami warto dokładnie wytrzepać dywan. Wbrew pozorom korzystanie z trzepaka nie jest passé, a na wielu osiedlach wciąż da się usłyszeć odgłos trzepania dywanów. Podczas wiosennych porządków nie zapomnij także o praniu mat wejściowych, które znacznie bardziej od domowych dywanów narażone są na zabrudzenia. Czynność tą warto połączyć z czyszczeniem dywanów, co pozwoli usprawnić wiosenne porządki.

Domowe sposoby na pranie dywanów

Choć na rynku znaleźć można liczne syntetyczne środki czyszczące przeznaczone do prania dywanów, nie od dzisiaj wiadomo, że warto jest eliminować szkodliwe chemikalia z przestrzeni mieszkania. Zebraliśmy dwa skuteczne sposoby na pranie mat wejściowych i dywanów, które były wykorzystywane jeszcze przez nasze babcie.
Soda oczyszczona działa cuda
Soda oczyszczona to tania substancja chemiczna, której użyteczność w gospodarstwie domowym nie ogranicza się jedynie do kuchni. Po dokładnym odkurzeniu i wytrzepaniu dywanu należy go delikatnie nawodnić, a następnie wysypać na niego sodę oczyszczoną i starannie rozprowadzić ją po całej powierzchni wykładziny. Dywan należy następnie zostawić na cztery godziny, przez które nie wolno po nim chodzić. Po upływie wyznaczonego czasu należy go raz jeszcze dokładnie odkurzyć. Soda oczyszczona pozwala nie tylko na dokładne wyczyszczenie dywanu, ale także na wyeliminowanie brzydkich zapachów.

Skrobia ziemniaczana i mydło

Alternatywą dla sody oczyszczonej jest skrobia ziemniaczana używana wraz z mydłem. Po zmieszaniu obu tych składników (w proporcjach 70% skrobi, 30% mydła) należy dokładnie wetrzeć mieszankę w wykładzinę, a następnie odczekać kilkanaście minut. Czyszczenie warto zakończyć dokładnym odkurzeniem dywanu.

Warto dbać o dywany

Brudne dywany stanowią miejsce osadzania się roztoczy, przez co znacząco zmniejszają komfort użytkowania pomieszczeń. Regularne czyszczenie dywanów oraz mat wejściowych pozwala na wyeliminowanie kurzu domowego i przyczynia się do utrzymania mieszkania w czystości. Warto jest prać wszystkie domowe wykładziny przynajmniej raz w roku, a wiosenne porządki do doskonały pretekst do dbania o dywan!

Sklep Dywany A.Witek
https://dywanywitek.pl/
ul. Handlowców 12
32-085 Modlniczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here