Analizujemy połączenia niesprężane SB. Jak odczytywać oznakowania poszczególnych atrybutów?

0
1790
Analizujemy połączenia niesprężane SB. Jak odczytywać oznakowania poszczególnych atrybutów?

W połączeniach zakładkowych typu dociskowego (kat. A) oraz doczołowych (kat. D) sprężanie nie jest wymagane. W związku z powyższym do wykonywania połączeń można używać śrub klas od 4.6 do 10.9. Wybór właściwego rozwiązania musi oczywiście uwzględniać wymagania odnośnie wytrzymałości i trwałości połączenia w danym zastosowaniu. Sporym ułatwieniem dla wykonawców jest możliwość zakupu kompletnych zestawów śrubowych.

Wymagania dla zestawów śrubowych SB

Podczas zakupu zestawów śrubowych do połączeń niesprężanych trzeba kierować się wymaganiami obowiązującymi dla danego typu konstrukcji. Przykładowo, do wykonywania połączeń śrubowych w konstrukcjach stalowych należy używać wyłącznie elementów złącznych ze stali węglowej, stopowej lub nierdzewnej, które spełniają wymagania zawarte w normie PN-EN 15048. Co prawda normę opracowano dla śrub o średnicy gwintu 12-36 mm, jednak dopuszcza ona stosowanie śrub o innych wymiarach, a także rozmaite rodzaje łbów – o ile taki niestandardowy zestaw spełnia wymagania odnośnie wytrzymałości na rozciąganie. W kontekście śrub do połączeń niesprężanych możemy mówić o gwintach uprzywilejowanych (M12, M16, M20, M24, M30 i M36), a także o typowym kształcie – najczęściej są to śruby z łbem sześciokątnym.

Oznaczenia zestawów śrubowych SB

Do wykonywania połączeń niesprężanych nie są potrzebne podkładki, jak ma to miejsce w przypadku połączeń HV. Dlatego w zestawie znajduje się tylko śruba i nakrętka. Każdy z elementów powinien mieć oznaczenie SB, świadczące o jego przeznaczeniu – podpowiada ekspert z hurtowni śrub online Logis.

Cyfry umieszczone na łbie śruby i na nakrętce informują o klasie własności mechanicznej elementu. I tak śruba SB DIN 931/ISO 4014 oznaczona jako 8.8SB to śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na części długości trzpienia wykonana ze stali o klasie wytrzymałości 8.8. Śruba 8.8SB oznaczona w katalogu sprzedawcy jako DIN 933/ISO 4017 będzie różnić się od niej pełnym gwintem. Cyfra po literze M informuje o średnicy gwintu (w systemie metrycznym). Do śruby 8.8SB należy dobrać nakrętkę SB zgodną z normą ISO 4032 zbliżonej klasy twardości (a więc 8) ze średnicą otworu odpowiadającą średnicy gwintu śruby.

W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zakupu zestawu śrubowego do połączeń niesprężanych zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Najlepsze hurtownie śrub nie tylko zaopatrują klientów w wysokiej jakości certyfikowane produkty, ale też służą pomocą na każdym etapie składania zamówienia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj