Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?

0
356
Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę?

Ergonomia to cecha, która sprawia, że czujemy się komfortowo. Znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, ale najczęstsze dotyczą aranżacji wnętrz. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie odpowiedniej odległości, wysokości i kolejności rozmieszczenia. Aranżując łazienkę warto znać minimum, które kojarzy nam się z pokojem gotowym do wypoczynku.

Najkorzystniejszy system aranżacji łazienki to taki, który uwzględnia osobiste preferencje użytkownika. Chodzi o styl życia i sposób, w jaki korzystasz z łazienki. Warto więc odpowiadać na pytania pomocnicze, takie jak ile osób korzysta z łazienki w tym samym czasie, ile czasu spędzamy w łazience i jak wygląda typowy poranek w naszym domu,  czy mieszkaniu.

Ergonomiczna toaleta i bidet

Wysokość toalet i bidetów od górnej krawędzi do gotowej podłogi powinna wynosić 40 cm. Minimalna odległość między nimi to 20 cm. Umywalka powinna być zamontowana na wysokości 85 cm, sięgając od górnej krawędzi do gotowej podłogi. W przypadku planowania dwóch umywalek w linii odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 25 cm. Szerokość prysznica wynosi 90 cm, co ułatwia czyszczenie i użytkowanie. Stosowane są również głowice prysznicowe o szerokości 80 cm, a nawet 70 cm, tylko dlatego, że miejsca jest za mało i jest niewygodne.

Funkcjonalny i praktyczny prysznic

Wygodny prysznic to 3 najważniejsze elementy: brodzik, kabina prysznicowa i zestaw prysznicowy podtynkowy. Nowoczesne brodziki są prawie niewidoczne, coraz częściej całkowicie rezygnujemy z brodzików, kabiny stały się tak przezroczyste, bez widocznej ramy, że czasem trudno je dostrzec. Natomiast baterie prysznicowe zapewniają komfort kąpieli z masażem, pod silnym lub powolnym strumieniem wody, nawet podczas deszczu. Standardowe wymiary brodzika to: 80×80 cm, 90×90 cm lub 100×100 cm. Jednak zdarzają się też większe – o bokach do 180 cm. Jeśli szukamy wygodnego brodzika, a wielkość łazienki na to pozwala, wybierz brodzik o długości boku co najmniej 90 cm. Mniejsze nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu.

Wygodna kąpiel w wannie

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z wanny, jej górna krawędź powinna znajdować się 60 cm od podłogi. Aby móc łatwo sięgnąć do kranu, najlepiej znajdować się w odległości 10-20 cm od krawędzi wanny. W przypadku prysznica idealna odległość akcesorium od podłoża to 1,2 m, głowica – 1,8 m, deszczownica – 2 m. Aby móc swobodnie kąpać się lub brać prysznic, optymalna szerokość to 90 cm. Aby móc swobodnie wyjść z kabiny potrzebujemy co najmniej 75 cm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here