Sprężarki tłokowe to najczęściej spotykane urządzenia do wytwarzania gazów pod ciśnieniem. Wśród tych produktów wyróżnia się urządzenia jednostopniowe lub dwustopniowe, które mogą być olejowe lub bezolejowe. Sprężarki, w których obecny jest tłok oraz cylinder sprężają powietrze podczas pracy silnika, a działanie przypomina pracę pompy tłokowej.
Zastosowanie sprężarek tłokowych
Sprężarki są używane powszechnie w wielu zakładach produkcyjnych, są niezastąpione w warsztatach samochodowych, w sortowaniach, na placach budowy, na halach przemysłowych, ale również używa się w ich w gospodarstwach domowych. Sprężarki tłokowe obecne są również w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, w laboratoriach medycznych. Mogą służyć do czyszczenia urządzeń, mebli ogrodowych, posadzek. Przydają się do malowania ścian, lakierowania pojazdów oraz do sortowania żywości i do transportu produktów sypkich. W zakładach przetwórstwa lub produkcji żywności oraz w branży farmaceutycznej stosuje się głównie sprężarki tłokowe bezolejowe. Zapewnia to bezpieczeństwo żywności i eliminuje ryzyko zanieczyszczenia produktów spożywczych.
Sprężarki tłokowe bezolejowe
W sprężarkach tłokowych bezolejowych stosuje się głównie najwyższej jakości materiały i komponenty, które nie wymagają używania olejów oraz smarów. Materiały, z których powstają elementy urządzenia, mają większą odporność na tarcie, dlatego urządzenie może wydajnie i bezpiecznie pracować bez środka poślizgowego i konserwującego. Takie sprężarki tłokowe są używane wszędzie tam, gdzie należy zachować największą ostrożność, aby nie zanieczyścić wyrobów, czyli w branży spożywczej, farmaceutycznej, w stacjach uzdatniania wody. Sprężarki bezolejowe są zwykle droższe i bardziej zaawansowane technologicznie niż produkty olejowe.
Sprężarki tłokowe olejowe
Urządzenia sprężające, olejowe to produkty wybierane najczęściej przez właścicieli małych warsztatów samochodowych, są też obecne w gospodarstwach domowych. Cechują się atrakcyjną ceną, niewielkim rozmiarem, są łatwe w konserwacji i stanowią wydajne źródło sprężonego powietrza. W sprężarkach tłokowych olejowych stosuje się oleje do konserwacji elementów konstrukcyjnych. Olej zapewnia dobrą pracę silnika i tłoka, ale też stanowi środek konserwujący i przedłużający żywotność produktu. Obsługa sprężarki olejowej jest prosta, podobnie jak prace konserwacyjne, które można z łatwością wykonać samodzielnie. Nowoczesne sprężarki tłokowe są dobrze wyciszone, nie pobierają dużo energii, są wykonane z solidnych komponentów, co korzystnie wpływa na ich żywotność.