Kiedy przy wykonywaniu podbudów, warstw wiążących i ścieralnych wykorzystuje się układarki gąsienicowe?

0
410
Kiedy przy wykonywaniu podbudów, warstw wiążących i ścieralnych wykorzystuje się układarki gąsienicowe?

Nowoczesny plac budowy dróg zdominowany jest przez maszyny – to one wykonują większość najcięższych prac, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie doskonałych rezultatów. Jedną z najważniejszych maszyn jest układarka mas bitumicznych, nazywana też niekiedy rozściełaczem. Szczególną popularnością cieszą się maszyny o napędzie gąsienicowym. Gdzie i kiedy znajdują one zastosowanie?

Czym jest układarka gąsienicowa?

Jak wskazuje jej nazwa, gąsienicowa układarka asfaltu to rodzaj  układarki wyposażonej w napęd gąsienicowy – podobny do tych, jakie znamy m.in. z konstrukcji czołgów. Jak się okazuje jest to bardzo istotna kwestia, wpływająca na użyteczność i funkcjonalność maszyny na placu budowy drogi. Na rynku znaleźć można m.in. gąsienicowe układarki Vogele oraz innych marek.

Co do samego mechanizmu działania, układarka gąsienicowa nie różni się znacząco od konkurencyjnych układarek kołowych. W obu przypadkach jej praca polega na rozpościeraniu świeżej, gorącej masy bitumicznej na danym podłożu w taki sposób, by tworzyła ona równą warstwę. Masa bitumiczna dostarczana jest do kosza zasypowego układarki z ciężarówki lub specjalnego podajnika, a następnie przenoszona na podgrzewany stół roboczy. Następnie przy pomocy belki i płyty wibracyjnej płynny asfalt jest rozprowadzany i wstępnie zagęszczany. Świeżo ułożona warstwa może być następnie w ostateczny sposób zagęszczona i wyrównana przy pomocy walca drogowego.

Wysokiej jakości gąsienicowe układarki do asfaltu znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Gdzie i kiedy znajduje zastosowanie układarka gąsienicowa?

Układarki gąsienicowe to maszyny drogowe, które cieszą się większą popularnością, niż układarki kołowe – obecnie wykorzystywane są na większości placów budowy. Szczególnie istotną rolę odgrywają podczas budowy dróg na terenach pochyłych. Dlaczego? Spowodowane jest to ich zdecydowanie lepszą przyczepnością do podłoża – podczas pracy układarka porusza się dość powoli, dlatego musi być zabezpieczona przed przypadkowym stoczeniem się czy spowolnieniem. Obie te sytuacje mogą mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na jakość wykonanych nawierzchni. Ponadto układarki gąsienicowe znajdują zastosowanie podczas budowy dróg szybkiego ruchu – ekspresowych, autostrad – oraz innych dróg wielopasmowych, rond, placów, parkingów, pasów startowych. Słowem – wszystkich nawierzchni z mas bitumicznych o stosunkowo dużej powierzchni. Spowodowane jest to tym, że układarki gąsienicowe mają większą szerokość roboczą i przez to mogą pracować z wyższą wydajnością. A to oznacza skrócenie czasu prac drogowych oraz obniżenie kosztów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj