Jak wykonać dobrą izolację piwnicy?

0
1234
Jak wykonać dobrą izolację piwnicy?

Aktualnie budowane domy rzadko posiadają piwnicę. Dodatkowy metraż uzyskiwany jest przez wszelkiego rodzaju dobudówki jak spiżarnia czy oddzielny garaż. Jeżeli jednak już projekt przewiduje podpiwniczenie, to problemem staje się jej ocieplenie. W starszych domach częściej spotyka się piwnice, które nie są ocieplone, nawet na poziomie stropu. Zimna podłoga bywa najsłabszym ogniwem w systemie ocieplenia całego domu. Warto dowiedzieć się, jak powinna być wykonana izolacja tego pomieszczenia.

Jakim materiałem najlepiej ocieplić piwnicę?

Izolacja termiczna ma za zadanie odpowiednio ocieplić pomieszczenie. Niewielu właścicieli starszych domków jednorodzinnych zdaje sobie sprawę, że zimna piwnica oziębia cały dom, co skutkuje coraz to wyższymi opłatami za ogrzewanie. W nowych domach z piwnicą, zimna podłoga znajdująca się nad jej sklepieniem może wpływać na temperaturę wewnętrzną w budynku.

Do izolacji piwnic świetnie nadają się płyty izolacyjne PIR, czyli poliizocyjanurowe. Są one dostępne w dobrych punktach dystrybucyjnych takich jak TermPIR, gdzie mogą występować w kilku odmianach w zależności od parametrów i przeznaczenia. Płyty PIR charakteryzują się wyjątkowo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także korzystnymi parametrami przewodzenia ciepła. Wielkości deklarowane przez producentów to 0,022 W/mK. Wśród tej grupy najlepszymi właściwościami charakteryzują się płyty z okładzinami, takie jak AGRO AL i AGRO P.

Wspomniane płyty nadają się nie tylko do ocieplania piwnic. Można je stosować również do cieplnego izolowania ścian nośnych, stropów, tarasów, balkonów, dachów skośnych i płaskich.

Jak poprawnie zamontować płyty na stropie piwnicy?

W przypadku ocieplania piwnicy można zastosować płyty PIR zarówno do ocieplenia ścian bocznych, jak i też samego stropu. Jednak to przez strop ucieka najwięcej ciepła. Aby montaż był poprawny, warto przed wszystkimi czynnościami oczyścić i wysuszyć strop. Płyty powinno się układać na zasadzie zakładki, czyli przesuwając płytę nawet o połowę względem poprzedniego rzędu. Czasem może zachodzić konieczność mocowania dodatkowymi kołkami. 

Izolację przeciwwilgociową poziomą należy umieścić między ławą fundamentową a ścianami przy montażu izolacji pionowej ścian z płyt PIR. W ten sposób zabezpiecza się pomieszczenia piwnicy, chroni budynek przed działaniami wód gruntowych – nawet jeżeli rolę podłogi w piwnicy pełni wylewka betonowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here